Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

MP600 Mini SSD CSSD-F1000GBMP600MNR2 1TB is an SSD type hard drive which can fit 1,000 GB of data. Potentially a perfect choice if you happen to be looking for an SSD drive.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Corsair MP600 Mini SSD CSSD-F1000GBMP600MNR2 1TB is £161.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
If you need to upgrade the storage on your laptop, then you might want to check out this internal SSD drive. With a storage capacity of 1,000 GB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies. Read and write speed for this SSD drive is 7,000 MB and 6,200 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files.
Upgrade your existing hard drive to this SSD to get a more energy-efficient, quieter hard drive than, for example, an HDD drive. You can store up to 1,000 GB and the form factor for this model is M.2. M.2 is a flexible form factor that can be connected to a wide array of interfaces, depending on what is supported by your motherboard.
This product is incredibly popular on our site. The current lowest price is £162, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Corsair MP600 Mini SSD CSSD-F1000GBMP600MNR2 1TB |
| Brand | Corsair |
Power Supply | |
| Power Consumption (average) | 5.0 W |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2230 |
Measures | |
| Weight | 28.0 g |
| Width | 22.0 mm |
| Depth | 30.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-10-11 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 1000 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| Random Read 4KB (max) | 1000000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 1000000 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 1500000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 7000 MB/s |
| Interface | PCIe Gen4 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 6200 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 600 TB |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .