Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Maximize your performance with this internal 256 GB SSD drive. This model has a 2.5" form factor, the most common for SSD drives.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Transcend SSD230 TS256GSSD230S 256GB is £175.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Time for a new SSD drive for your computer? Then maybe this model from Transcend could suit you. To describe the physical size of the hard drive you use the term "form factor". This particular model has a 2.5" form factor. With a storage capacity of 256 GB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies.
Transcend brings you an SSD drive that can replace your existing hard drive. An SSD drive works faster than an HDD drive. You can store up to 256 GB and it has a 2.5" form factor. One huge advantage of 2.5" drives is that they can be powered by a USB port, so no need for a power adapter.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £175.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Transcend SSD230 TS256GSSD230S 256GB |
| Brand | Transcend |
Measures | |
| Weight | 63.0 g |
| Width | 59.9 mm |
| Height | 6.8 mm |
| Depth | 100.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-04-07 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 256 GB |
| Flash Memory | 3D TLC |
| Type | SSD |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .