Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This hybrid hard drive has a storage capacity of 10 TB and is a good choice if you're looking a portable storage device. It has a 7 200 rpm rotation speed.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for G-Technology G-Drive Thunderbolt 3 10TB USB 3.1 is £531.20. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
This external hybrid drive from G-Technology is an option to increase the amount of data you can store. This G-Technology hybrid drive gives you the benefits of both a fast SSD drive and a conventional HDD drive. It has a rotation speed of 7 200 rpm. A higher rotation speed means higher performance.
This hybrid hard drive from G-Technology gives you the best of both SSD and HDD drives. It can store 10 TB and the rotation speed is 7 200 rpm.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £531, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | G-Technology G-Drive Thunderbolt 3 10TB USB 3.1 |
| Brand | G-Technology |
Measures | |
| Weight | 1238.0 g |
| Width | 130.0 mm |
| Height | 45.5 mm |
| Depth | 210.1 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-10-26 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 10000 GB |
| RPM | 7200 rpm |
| External Connection | Thunderbolt, USB-C |
| Type | SSHD (Hybrid) |
| Interface | USB 3.2 Gen 1 |
| Placement | External |
| Form Factor | 3.5" |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .