Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 500 GB storage capacity. People tend to have very specific needs when buying computer compontents, but this could potentially work well for you.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Samsung T7 Touch Portable 500GB, so the data shown are historical prices.
This is an external SSD drive which is perfect for you if you want to take your favourite movies with you when you go travelling. Read and write speed for this SSD drive is 1,050 MB and 1,000 MB, respectively. The higher these numbers are, the faster the drive can read and write files. It is an SSD-type hard drive, which is faster than the more conventional kind.
Samsung brings you this portable SSD. Since this storage unit has no moving parts, it's much less sensitive to bumps and vibrations. You can store up to 500 GB and the read and write speed is 1,050 MB and 1,000 MB, respectively.
This product is incredibly popular on our site and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung T7 Touch Portable 500GB |
| Brand | Samsung |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight | 58.0 g |
| Width | 85.0 mm |
| Height | 57.0 mm |
| Depth | 8.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-01-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 500 GB |
| External Connection | USB-C |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 1050 MB/s |
| Interface | USB 3.2 Gen 2x2 |
| Placement | External |
| Sequential Write | 1000 MB/s |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .