Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 256 GB storage capacity. The form factor is M.2, which allows the hard drive to connect directly to the motherboard.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Verbatim Vi560 S3 M.2 256GB is £62.74. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
If you want to expand the internal storage of your computer, then this model from Verbatim might be a good choice. The SSD unit's read and write speed is 560 MB and 460 MB, respectively, which is a way of measuring how fast the hard drive can read and write files. It is an SSD-type hard drive, which is faster than the more conventional kind.
SSD has a low power consumption, which leads to very low heat development. This Verbatim SSD might be just the thing you're looking for. You can store up to 256 GB and it has an M.2 form factor. M.2 is a flexible form factor that can be connected to a wide array of interfaces, depending on what is supported by your motherboard.
There are many great things to be said about this product and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £63.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Verbatim Vi560 S3 M.2 256GB |
| Brand | Verbatim |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 9.1 g |
| Width | 22.1 mm |
| Height | 2.3 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-19 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 256 GB |
| Random Read 4KB (max) | 102400 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 80000 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 1500000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 560 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 460 MB/s |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .