Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This SSD hard drive has a 512 GB storage capacity and works faster than an HDD drive. The form factor is M.2 and it connects the hard drive directly to the motherboard.
LaptopHub
Verbatim Vi560 S3 M.2 SSD 512GB
Or 3 interest-free payments of £29.70/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Verbatim Vi560 S3 M.2 512GB is £89.12. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This internal SSD drive from Verbatim might be able to replace your old storage unit. The SSD unit's read and write speed is 560 MB and 520 MB, respectively, which is a way of measuring how fast the hard drive can read and write files. With a storage capacity of 512 GB you have every opportunity to save your vacation photos along with all your favourite movies.
Since SSD drives have no moving parts, it is quieter than an HDD drive. If this is a priority for you, then this model might be the thing for you. You can store up to 512 GB and the read and write speed is 560 MB and 520 MB, respectively.
This product is incredibly popular on our site. The current lowest price is £89, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Verbatim Vi560 S3 M.2 512GB |
| Brand | Verbatim |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 9.1 g |
| Width | 22.1 mm |
| Height | 2.3 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-08-19 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 512 GB |
| Random Read 4KB (max) | 101376 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 80400 IOPS |
| MTBF (mean time between failures) | 1500000 h |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 560 MB/s |
| Interface | S-ATA 6Gb/s |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 520 MB/s |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .