Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This child seat has your child sitting in a rear-facing position. Seating your child is easier due to the fact that the seat rotates
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Cosatto All in All Rotate Midnight Jungle is £349.95. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
When your child has stepped out of infancy and officially transitioned into a toddler, you might want to consider a child seat. The child has a more proper, upright position when they sit in it, so they should have no problem playing with toys or reading a book while riding in the car. You can mount this seat either with a seat belt or using Isofix. The latter is preferable since it is safer for the child, but in case you temporarily need to put the seat in another car, or if your car doesn't have Isofix points, it is very convenient that you can use the belt instead.
The review average for this product is very high and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £350.
Product | |
|---|---|
| Product name | Cosatto All in All Rotate Midnight Jungle |
| Brand | Cosatto |
| Type | Child Seats |
Measures | |
| Width | 44.0 cm |
| Depth | 60.0 cm |
| Weight | 8.0 kg |
| Height | 61.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-05-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Direction | Rear, Front |
| Safety Standards | ECE R44, i-Size |
| Colour | Green |
| Manufacturer Colour | Midnight Jungle |
| Type of Belt | 5-Points |
| User Weight (Max) | 36.0 kg |
| Mounting Option | Seat Belt, Isofix |
| Features | Including Base, Washable Covering, Adjustable Head Rest, Rotatable |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .