Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This baby seat is best used for smaller children, since it is rear-facing. Even the smallest children has use this car seat, since there is no minimum weight limit
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for BabyStyle Egg 2 Shell is £179.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This model of car seat weighs 4.8 kg. That is quite light for this kind of product, so it should be no problem carrying it once that need arises. It complies with several safety standards, among them ECE R44. This guarantees that you'll be getting a properly safe product.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £179, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | BabyStyle Egg 2 Shell |
| Brand | BabyStyle |
| Type | Baby Seats |
Measures | |
| Weight | 4.8 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-06-05 |
Product Properties | |
|---|---|
| Direction | Rear |
| Safety Standards | ECE R44, i-Size |
| User Weight (Min) | 0.0 kg |
| Colour | Green, Grey, Black |
| User Weight (Max) | 13.0 kg |
| Features | Carry Handle, Newborn Seat Reducer Included, Washable Covering, Adjustable Head Rest |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .