Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This child seat is a forward-facing model. It can, in addition to the car's Isofix brackets, also be fastened with the seat belt
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Maxi-Cosi Titan Pro i-Size Authentic Black is £269.99. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
It complies with the i-Size safety standard. This guarantees that you'll be getting a properly safe product. The seat itself weighs 12.5 kilograms. It's quite a bit of weight to lug around when the time comes to move the seat, but also consider that this seat is what keeps your child safe in your car, so it being hefty might not be a bad thing.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £270, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Product | |
|---|---|
| Product name | Maxi-Cosi Titan Pro i-Size Authentic Black |
| Brand | Maxi-Cosi |
| Type | Child Seats |
Measures | |
| Width | 46.0 cm |
| Depth | 53.5 cm |
| Weight | 12.5 kg |
| Height | 76.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-06-26 |
Product Properties | |
|---|---|
| User height (max) | 150 cm |
| Direction | Front |
| Safety Standards | i-Size |
| User Weight (Min) | 9.0 kg |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Authentic Black |
| User height (min) | 30 " |
| Type of Belt | 5-Points |
| User height (min) | 76 cm |
| User Weight (Max) | 36.0 kg |
| Mounting Option | Seat Belt, Isofix |
| Features | Side Impact Protection (ASIP), Washable Covering, Adjustable Head Rest |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .