Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This baby seat has your child sitting in a rear-facing position. To be easier to carry, this model comes equipped with a carrying handle
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hauck Comfort Fix Set is £169.95. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
You can mount this seat either with a seat belt or using Isofix. The latter is preferable since it is safer for the child, but in case you temporarily need to put the seat in another car, or if your car doesn't have Isofix points, it is very convenient that you can use the belt instead. This model of car seat weighs 9.4 kg. That is not particularly heavy, at least not when it comes to child seats, so you shouldn't have to struggle too much if you have to carry it.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £170.
Product | |
|---|---|
| Product name | Hauck Comfort Fix Set |
| Brand | Hauck |
| Type | Baby Seats |
Measures | |
| Width | 44.0 cm |
| Depth | 66.0 cm |
| Weight | 9.4 kg |
| Height | 67.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-12-12 |
Product Properties | |
|---|---|
| Direction | Rear |
| Safety Standards | ECE R44 |
| User Weight (Min) | 0.0 kg |
| Colour | Black |
| Type of Belt | 3-Points |
| User Weight (Max) | 13.0 kg |
| Mounting Option | Seat Belt, Isofix |
| Features | Including Base, Carry Handle |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .