Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

The Quadro P1000 graphics card from Lenovo might be a good choice if you're building a gaming PC. This graphics card is fitted with a 4 GB memory of the GDDR5 type.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Lenovo ThinkStation Nvidia Quadro P1000 4x Mini DP 4GB is £152.37. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
The graphics card is the part of the computer that gives you a good visual experience. The number of products available on the market today is just staggering, and you should be able to find that that suits your needs.
A Lenovo ThinkStation Nvidia Quadro P1000 4x Mini DP 4GB graphics card might not be able to compete with an AMD Radeon or an Nvidia GeForce in terms of brute performance, but if you can get one at a cheap price point it might be worth it. As for the memory, this has a GDDR5 memory clocking in at 4 GB.
If you compare prices on Lenovo ThinkStation Nvidia Quadro P1000 4x Mini DP 4GB on PriceRunner, you will find that it currently costs $152. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Lenovo ThinkStation Nvidia Quadro P1000 4x Mini DP 4GB |
| Brand | Lenovo |
Series | |
| Nvidia Quadro | Quadro P1000 |
| Type | Nvidia Quadro |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | No |
| Release Year | 2017 |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| No. of Fans | 1 |
Display | |
| Display Support | 4 |
Connections | |
|---|---|
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DisplayPort |
| Number of DisplayPort | 4 pcs |
Memory | |
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Clock | 2000 MHz |
| Memory Type | GDDR5 |
Measures | |
| Low Profile | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-03-03 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .