Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
.jpg)
This HP graphics card could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. The GDDR5 and SDRAM memory clocks in at 4 GB.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for HP Amd Radeon RX 550X (5LH79AA) is £192.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
To maximise the performance of the graphics card, you should make sure your other components are equally powerful. There are plenty of graphics card to choose from, so make sure you do your research to determine which one is right for you.
AMD Radeon graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. The 4 GB GDDR5 and SDRAM memory works to ensure that everything runs smoothly.
The prices for HP Amd Radeon RX 550X (5LH79AA) starts at $192, as seen here on PriceRunner. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | HP Amd Radeon RX 550X (5LH79AA) |
| Brand | HP |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 550 |
| Type | AMD Radeon |
Connections | |
| PCIe Version | 3.0 |
| Connections | DisplayPort |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-26 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 4 GB |
| Memory Type | GDDR5, SDRAM |
Measures | |
| Low Profile | Yes |
| Width | 167.0 mm |
| Height | 21.0 mm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .