Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Powercolor Radeon RX 7800 XT could be just the thing you need to give your gaming rig an extra boost. It has a 16 GB GDDR6 memory. This card is somewhat wider and therefore needs t
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Powercolor AMD Radeon RX 7800 XT Red Devil OC HDMI 3xDP 16GB is -. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
You need a computer with modern components to get the most out of your graphics card. The number of products available on the market today is just staggering, and you should be able to find that that suits your needs.
AMD Radeon graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. As for the memory, this has a GDDR6 memory clocking in at 16 GB. This card also lets you play VR games.
If you compare prices on Powercolor AMD Radeon RX 7800 XT Red Devil OC HDMI 3xDP 16GB on PriceRunner, you will find that it currently costs $786. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Powercolor AMD Radeon RX 7800 XT Red Devil OC HDMI 3xDP 16GB |
| Brand | Powercolor |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 7800 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 3840 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 2169 MHz |
| GPU Clock Speed Boost | 2565 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| Number of DVI | 0 pcs |
| DisplayPort Version | 2.1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Display | |
| Resolution (max) | 7680x4320 pixels |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Clock | 19500 MHz |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 800W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 52.0 mm |
| Height | 135.0 mm |
| Length | 332.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-09-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .