Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Powercolor Radeon RX 7800 XT might be a good choice if you're building a gaming PC. It has a GPU clock speed of 2.21 GHz. This graphics card is fitted with a 16 GB memory of the GD
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Powercolor Radeon RX 7800 XT Hellhound Spectral OC HDMI 3xDP 16GB is £863.82. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
For those looking for gaming performance, then it is important to choose the right graphics card. The number of products available on the market today is just staggering, and you should be able to find that that suits your needs.
AMD Radeon graphics cards are truly on the higher end of the spectrum, so if you're willing to spend that amount of money, you'll be all set. As for the memory, this has a GDDR6 memory clocking in at 16 GB.
This is one of the most popular graphics cards on PriceRunner at the moment and Radeon RX 7800 XT Hellhound Spectral OC HDMI 3xDP 16GB costs £864. The price is below average for the category, which makes this graphics card a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Powercolor Radeon RX 7800 XT Hellhound Spectral OC HDMI 3xDP 16GB |
| Brand | Powercolor |
Series | |
| AMD Radeon | Radeon RX 7800 XT |
| Type | AMD Radeon |
Product Properties | |
| Factory Overclocked | Yes |
| Cooling | Active |
| LHR (Lite Hash Rate) | No |
| Stream Processors/CUDA Cores | 3840 pcs |
| No. of Fans | 3 |
| GPU Clock Speed | 2213 MHz |
| VR support (Virtual Reality) | No |
| GPU Clock Speed Boost | 2520 MHz |
Connections | |
| PCIe Version | 4.0 |
| Connections | DisplayPort, HDMI |
| Number of DisplayPort | 3 pcs |
| Number of DVI | 0 pcs |
| DisplayPort Version | 2.1 |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of HDMI | 1 pcs |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-01-11 |
Memory | |
|---|---|
| Memory Size | 16 GB |
| Memory Clock | 19500 MHz |
| Memory Bus | 256 bit |
| Memory Type | GDDR6 |
Power Supply | |
| Recommended PSU | 750W |
| Power Connector | 2x8-Pin |
Compatibility | |
| Nvidia SLI | No |
| OpenGL | 4.6 |
| DirectX | 12.0 |
| AMD Crossfire | No |
| NVLink | No |
| Vulkan | No |
Measures | |
| Low Profile | No |
| Width | 147.0 mm |
| Height | 50.0 mm |
| Length | 332.0 mm |
| Number of Slots | 2.5 pcs |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .