• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Gucci Bamboo EdT 75ml

Gucci Bamboo EdT 75ml

Compare
Gucci Bamboo EdT 75ml is a light, floral fragrance featuring sandalwood and Tahitian vanilla notes. This refined scent is packaged in a sleek, travel-friendly bottle.

·

Popularity

910

in

Eau de Toilette
From 3 payments of £17.66/mo. with
30 ml£35.95
50 ml£48.68
75 ml£52.99
AD

From Cosmetify

Gucci Bamboo Eau De Toilette 75ml

£2.95 shipping, 3-5 days
£58.40

The Perfume Shop

Gucci Bamboo Eau de Toilette Spray - 75ml

Lowest price

·Free shipping, 3-4 days
£52.99

Advertisement

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
HUGO BOSS Hugo Orange Woman EdT 75ml
Popular
HUGO BOSS Hugo Orange Woman EdT 75ml
£23.45
£312.67/L
Marc Jacobs Daisy EdT 50ml
Marc Jacobs Daisy EdT 50ml
£35
£700.00/L
Dolce & Gabbana Light Blue Women EdT 100ml
Dolce & Gabbana Light Blue Women EdT 100ml
£45.95
£459.50/L
Marc Jacobs Daisy EdT 100ml
Marc Jacobs Daisy EdT 100ml
£49.95
£499.50/L
Issey Miyake L'Eau D'Issey EdT 50ml
Issey Miyake L'Eau D'Issey EdT 50ml
£20.99
£419.80/L
Dolce & Gabbana Light Blue Women EdT 50ml
Dolce & Gabbana Light Blue Women EdT 50ml
£33.95
£679.00/L
Dolce & Gabbana 3 L'Impératrice EdT 100ml
Dolce & Gabbana 3 L'Impératrice EdT 100ml
£31.95
£319.50/L

Reviews

Product details

Lowest price for Gucci Bamboo EdT 75ml is £52.99. This is currently the cheapest offer among 12 stores.

Discover the elegance and strength of Gucci Bamboo EdT 75ml

Gucci Bamboo Eau de Toilette (EdT) 75ml offers an olfactory experience that fuses elegance with strength. This fragrance is crafted for those who appreciate a blend of floral and woody notes. Encased in a sleek, modern bottle, it embodies the sophisticated style associated with the Gucci brand.

  • Light, fresh scent
  • Floral and woody notes
  • Suitable for daily wear
  • Elegant packaging
  • Available in 75ml size

A harmonious blend of notes

Gucci Bamboo EdT presents a balanced composition of scents that can appeal to many. The fragrance begins with refreshing top notes of bergamot, offering an initial burst of citrus freshness. As it develops, heart notes featuring Casablanca lily and ylang-ylang provide a floral richness. Finally, base notes of sandalwood add a warm, woody depth that lingers on the skin.

Versatile for various occasions

This fragrance is designed to be versatile, making it suitable for both day and evening wear. Whether you're heading to the office or attending a social event, Gucci Bamboo EdT adapts seamlessly to different settings. Its balanced composition ensures it complements various environments without overwhelming the senses.

Design reflecting modern sophistication

The design of Gucci Bamboo EdT 75ml reflects modern sophistication with its elegant glass bottle. The shape is inspired by bamboo's strength and flexibility, symbolising resilience and grace. The soft pink hue of the fragrance adds a touch of femininity, while the silver cap enhances its contemporary aesthetic.

Considerations when choosing your fragrance

When selecting a fragrance like Gucci Bamboo EdT 75ml, consider your personal preferences in scent profiles. This particular eau de toilette suits those who enjoy a combination of floral and woody elements. Additionally, think about when you plan to wear it; its light yet lasting aroma makes it suitable for daily use.

Caring for your eau de toilette

To maintain the quality of your Gucci Bamboo EdT 75ml, store it in a cool, dry place away from direct sunlight. This will help preserve its fragrance profile over time. Applying it to pulse points such as wrists and neck can enhance its longevity throughout the day.

Overall, Gucci Bamboo Eau de Toilette 75ml provides an elegant yet strong fragrance option for those seeking versatility and sophistication in their perfume collection. With its distinctive blend of notes and stylish design, it stands out as an appealing choice within the realm of fragrances.

Compare:

Features

Product

Product nameGucci Bamboo EdT 75ml
BrandGucci
TypeEau de Toilette

Additional Info

Created at PriceRunner2016-05-02

Product Properties

GenderFemale
Volume75.0 ml
Age GroupAdult

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.