• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances
Loewe Esencia Elixir EdP 50ml
Trending

Loewe Esencia Elixir EdP 50ml

Compare
The 50 ml packaging is small enough for you to bring in your carry-on on a plane. EdP fragrances are slightly less concentrated than normal parfums.

·

Popularity

1778

in

Eau de Parfum
From 3 payments of £31.83/mo. with
AD

From Beautycos

Loewe Esencia Elixir EDP 50 ml

£11.00 shipping, 4-8 days
£95.50

Beautycos

Loewe Esencia Elixir EDP 50 ml

Lowest price

·£11.00 shipping, 4-8 days
£95.50

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Related products

Show all
We have picked out a selection of products that might interest you.
Valentino Donna Born In Roma EdP 50ml
100+
100+ watching
Valentino Donna Born In Roma EdP 50ml
£65.50
£1,310.00/L
Gucci Intense Oud EdP 90ml
50+
50+ watching
Gucci Intense Oud EdP 90ml
£74.90
£832.22/L
Tom Ford Ombré Leather EdP 100ml
100+
100+ watching
Tom Ford Ombré Leather EdP 100ml
£119.75
£1,197.50/L
Yves Saint Laurent Black Opium EdP 90ml
100+
100+ watching
Yves Saint Laurent Black Opium EdP 90ml
£79.70
£885.56/L
Lancôme La Vie Est Belle EdP 100ml
100+
100+ watching
Lancôme La Vie Est Belle EdP 100ml
£72.95
£729.50/L
Yves Saint Laurent Libre EdP 50ml
100+
100+ watching
Yves Saint Laurent Libre EdP 50ml
£68.65
£1,373.00/L
Prada Paradoxe EdP 90ml
Prada Paradoxe EdP 90ml
£94.71
£1,052.33/L

Product details

Lowest price for Loewe Esencia Elixir EdP 50ml is £95.50. This is currently the cheapest offer among 6 stores.

It might be difficult to know which perfume to use and for which occasions. There is a huge selection of products on the market right now, but if you look hard enough and read up on the options, we're sure you'll find something that'll suit you.

  • Eau de parfum
  • Nimble 50 ml bottle
  • Made by Loewe
  • 007 Seven, 4711 Acqua Colonia, 4711 Floral Collection, Abercrombie & Fitch Authentic, Abercrombie & Fitch First Instinct, Acqua Di Parma Acqua Nobile, Acqua Di Parma Blu Mediterraneo, Acqua Di Parma Colonia, Acqua Di Parma Signatures Of The Sun, Adidas Culture Of Sport, Adolfo Dominguez Agua Fresca, Agent Provocateur Fatale, Al Haramain Amber Oud, Alyssa Ashley Musk, Anna Sui Fantasia, Anna Sui Rock Me!, Anna Sui Romantica, Anna Sui Secret Wish, Azzaro Chrome, Azzaro Wanted, Beyoncé Heat, Bottega Veneta Knot, Bottega Veneta Parco Palladiano, Britney Spears Fantasy, Britney Spears Prerogative, Britney Spears Private Show, Burberry Body, Burberry Brit, Burberry Mr. Burberry, Burberry My Burberry, Burberry The Beat, Bvlgari Aqva, Bvlgari Man, Bvlgari Omnia, Bvlgari Splendida, Cacharel Anaïs Anaïs, Calvin Klein CK One, Calvin Klein Eternity, Calvin Klein Euphoria, Calvin Klein Obsession, Calvin Klein Reveal, Carolina Herrera 212, Carolina Herrera CH, Carolina Herrera Chic, Carolina Herrera Good Girl, Chanel Allure, Chanel Bleu de Chanel, Chanel Chance, Chanel Coco, Chanel Cristalle, Chanel Gabrielle, Chanel No.19, Chanel No.5, Chloé Love Story, Chloé Nomade, Christian Dior Dior Addict, Christian Dior Dior Homme, Christian Dior Fahrenheit, Christian Dior J'adore, Christian Dior Joy, Christian Dior Miss Dior, Christian Dior Poison, Christian Dior Sauvage, DKNY Be Delicious, David Beckham Intimately, Davidoff Cool Water, Diesel Loverdose, Diesel Only The Brave, Diesel Spirit Of The Brave, Dolce & Gabbana Dolce, Dolce & Gabbana Light Blue, Dolce & Gabbana The One, Dolce & Gabbana The Only One, Dolce & Gabbana Velvet, Eight & Bob Annicke, Elizabeth & James Nirvana, Elizabeth Arden 5th Avenue, Emporio Armani Diamonds, Emporio Armani You, Giorgio Armani Acqua di Gio, Giorgio Armani Acqua di Gioia, Giorgio Armani Armani Code, Giorgio Armani Armani Privé, Giorgio Armani My Way, Giorgio Armani Sì, Givenchy Gentleman, Givenchy L'Interdit, Gucci Bloom, Gucci Envy Me, Gucci Flora, Gucci Guilty, Gucci Rush, Guerlain Habit Rouge, Guerlain Insolence, Guerlain L'Instant, Guerlain Shalimar, Hermès Un Jardin, Hugo Boss Boss Bottled, Hugo Boss Boss Femme, Hugo Boss Boss Ma Vie, Hugo Boss Hugo Woman, Hugo Boss The Scent, Issey Miyake Fusion d'Issey, Issey Miyake L'Eau D'Issey, Jean Paul Gaultier Classique, Jean Paul Gaultier La Belle, Jean Paul Gaultier Le Male, Jean Paul Gaultier Scandal, Jesus Del Pozo Halloween, Jil Sander Sun, Juicy Couture Viva La Juicy, Kenneth Cole Mankind, Kenzo Amour, Kenzo Flower By Kenzo, Kenzo World, Lancôme Hypnôse, Lancôme Idôle, Lancôme La Vie Est Belle, Lancôme Trésor, Lanvin Jeanne, Laura Biagiotti Roma, Liz Claiborne Curve, Loewe Aire, Loewe Solo, Maison Margiela Replica, Mancera Aoud, Marc Jacobs Daisy, Marc Jacobs Decadence, Marc Jacobs Lola, Marc Jacobs Perfect, Mexx Summer, Michael Kors Extreme, Michel Germain Sexual, Mont Blanc Legend, Myrurgia Yacht Man, Nautica Voyage, Paco Rabanne 1 Million, Paco Rabanne Invictus, Paco Rabanne Lady Million, Paco Rabanne Olympéa, Perry Ellis 360, Prada Candy, Prada Luna Rossa, Ralph Lauren Big Pony, Ralph Lauren Polo, Ralph Lauren Ralph, Reminiscence Patchouli, Roberto Cavalli Uomo, Thierry Mugler Alien, Thierry Mugler Angel, Tommy Hilfiger Tommy, Valentino Born In Roma, Valentino Valentina, Versace Bright Crystal, Versace Dylan, Versace Eros, Versace Yellow Diamond, Victoria's Secret Bombshell, Victoria's Secret Midnight Heatwave, Victoria's Secret Tease, Viktor & Rolf Bonbon, Viktor & Rolf Flowerbomb, Viktor & Rolf Spicebomb, Xerjoff 17/17 Stone Label Collection, Xerjoff 1861 Collection, Xerjoff Casamorati, Xerjoff Coffee Break, Xerjoff JTC Collection, Xerjoff Oud Stars, Xerjoff Shooting Stars, Yves Saint Laurent Black Opium, Yves Saint Laurent L'Homme, Yves Saint Laurent Libre, Yves Saint Laurent Manifesto, Yves Saint Laurent Mon Paris, Yves Saint Laurent Opium, Yves Saint Laurent Parisienne, and Yves Saint Laurent Y

You're looking at an EdP from Loewe. Not to be confused with regular parfums, an eau de parfum has a lower concentration of perfume oils and is, therefore, a bit more delicate and light. That being said, it should still last most of the day before wearing off. This particular fragrance is from the 007 Seven, 4711 Acqua Colonia, 4711 Floral Collection, Abercrombie & Fitch Authentic, Abercrombie & Fitch First Instinct, Acqua Di Parma Acqua Nobile, Acqua Di Parma Blu Mediterraneo, Acqua Di Parma Colonia, Acqua Di Parma Signatures Of The Sun, Adidas Culture Of Sport, Adolfo Dominguez Agua Fresca, Agent Provocateur Fatale, Al Haramain Amber Oud, Alyssa Ashley Musk, Anna Sui Fantasia, Anna Sui Rock Me!, Anna Sui Romantica, Anna Sui Secret Wish, Azzaro Chrome, Azzaro Wanted, Beyoncé Heat, Bottega Veneta Knot, Bottega Veneta Parco Palladiano, Britney Spears Fantasy, Britney Spears Prerogative, Britney Spears Private Show, Burberry Body, Burberry Brit, Burberry Mr. Burberry, Burberry My Burberry, Burberry The Beat, Bvlgari Aqva, Bvlgari Man, Bvlgari Omnia, Bvlgari Splendida, Cacharel Anaïs Anaïs, Calvin Klein CK One, Calvin Klein Eternity, Calvin Klein Euphoria, Calvin Klein Obsession, Calvin Klein Reveal, Carolina Herrera 212, Carolina Herrera CH, Carolina Herrera Chic, Carolina Herrera Good Girl, Chanel Allure, Chanel Bleu de Chanel, Chanel Chance, Chanel Coco, Chanel Cristalle, Chanel Gabrielle, Chanel No.19, Chanel No.5, Chloé Love Story, Chloé Nomade, Christian Dior Dior Addict, Christian Dior Dior Homme, Christian Dior Fahrenheit, Christian Dior J'adore, Christian Dior Joy, Christian Dior Miss Dior, Christian Dior Poison, Christian Dior Sauvage, DKNY Be Delicious, David Beckham Intimately, Davidoff Cool Water, Diesel Loverdose, Diesel Only The Brave, Diesel Spirit Of The Brave, Dolce & Gabbana Dolce, Dolce & Gabbana Light Blue, Dolce & Gabbana The One, Dolce & Gabbana The Only One, Dolce & Gabbana Velvet, Eight & Bob Annicke, Elizabeth & James Nirvana, Elizabeth Arden 5th Avenue, Emporio Armani Diamonds, Emporio Armani You, Giorgio Armani Acqua di Gio, Giorgio Armani Acqua di Gioia, Giorgio Armani Armani Code, Giorgio Armani Armani Privé, Giorgio Armani My Way, Giorgio Armani Sì, Givenchy Gentleman, Givenchy L'Interdit, Gucci Bloom, Gucci Envy Me, Gucci Flora, Gucci Guilty, Gucci Rush, Guerlain Habit Rouge, Guerlain Insolence, Guerlain L'Instant, Guerlain Shalimar, Hermès Un Jardin, Hugo Boss Boss Bottled, Hugo Boss Boss Femme, Hugo Boss Boss Ma Vie, Hugo Boss Hugo Woman, Hugo Boss The Scent, Issey Miyake Fusion d'Issey, Issey Miyake L'Eau D'Issey, Jean Paul Gaultier Classique, Jean Paul Gaultier La Belle, Jean Paul Gaultier Le Male, Jean Paul Gaultier Scandal, Jesus Del Pozo Halloween, Jil Sander Sun, Juicy Couture Viva La Juicy, Kenneth Cole Mankind, Kenzo Amour, Kenzo Flower By Kenzo, Kenzo World, Lancôme Hypnôse, Lancôme Idôle, Lancôme La Vie Est Belle, Lancôme Trésor, Lanvin Jeanne, Laura Biagiotti Roma, Liz Claiborne Curve, Loewe Aire, Loewe Solo, Maison Margiela Replica, Mancera Aoud, Marc Jacobs Daisy, Marc Jacobs Decadence, Marc Jacobs Lola, Marc Jacobs Perfect, Mexx Summer, Michael Kors Extreme, Michel Germain Sexual, Mont Blanc Legend, Myrurgia Yacht Man, Nautica Voyage, Paco Rabanne 1 Million, Paco Rabanne Invictus, Paco Rabanne Lady Million, Paco Rabanne Olympéa, Perry Ellis 360, Prada Candy, Prada Luna Rossa, Ralph Lauren Big Pony, Ralph Lauren Polo, Ralph Lauren Ralph, Reminiscence Patchouli, Roberto Cavalli Uomo, Thierry Mugler Alien, Thierry Mugler Angel, Tommy Hilfiger Tommy, Valentino Born In Roma, Valentino Valentina, Versace Bright Crystal, Versace Dylan, Versace Eros, Versace Yellow Diamond, Victoria's Secret Bombshell, Victoria's Secret Midnight Heatwave, Victoria's Secret Tease, Viktor & Rolf Bonbon, Viktor & Rolf Flowerbomb, Viktor & Rolf Spicebomb, Xerjoff 17/17 Stone Label Collection, Xerjoff 1861 Collection, Xerjoff Casamorati, Xerjoff Coffee Break, Xerjoff JTC Collection, Xerjoff Oud Stars, Xerjoff Shooting Stars, Yves Saint Laurent Black Opium, Yves Saint Laurent L'Homme, Yves Saint Laurent Libre, Yves Saint Laurent Manifesto, Yves Saint Laurent Mon Paris, Yves Saint Laurent Opium, Yves Saint Laurent Parisienne, and Yves Saint Laurent Y series.

If you are at all conscious about putting a bottle of fragrance in your checked bag, then you might want to consider this one. It's small enough to be allowed to go in your carry-on.

If you compare this fragrance's price with the rest of the category, then it is more expensive than most other fragrances, but given its features you'd be getting a premium product. This is a top-ranked fragrance in terms of popularity on PriceRunner right now and it currently has a lowest price of £96.

Compare:

Features

Product

Product nameLoewe Esencia Elixir EdP 50ml
BrandLoewe
TypeEau de Parfum

Additional Info

Created at PriceRunner2023-11-10

Product Properties

GenderFemale
Volume50.0 ml

Feedback

The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.