Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Remington Ceramic Straight 230 S3500 has 30 selectable temperatures, which makes it more flexible. You can also use it to make natural curls. This is the perfect tool for nice hair
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Remington Ceramic Straight 230 S3500 is £22.74. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
Style your hair easily with Remington Ceramic Straight 230 S3500. It is very easy to use and you get quick results. Straighteners are easy to bring in the bag because they require hardly any storage space.
The 180 centimetre cord will hopefully suit your needs. The cord has a swivel cord, so you can turn and move the straightener as you like. The upper part of the straightener is a so-called "cool tip", which means that it doesn't get hot while it's being used. So you don't have to worry about burning your fingers.
It is ceramic, which is a material that is great for maintaining an even temperature. You will therefore never have a problem with it not being able to maintain the temperature during use. This straightener is available in black.
In summary, there are many advantages to Ceramic Straight 230 S3500. Currently, the lowest price on this product is £23, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you It has a high average rating of 4.64 out of 5, which makes it a really good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Remington Ceramic Straight 230 S3500 |
| Brand | Remington |
| Type | Hair Straighteners |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Weight | 272.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-01-21 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord |
| No. of Heat Settings | 30 |
| Heating Time | 15 sec |
| Colour | Black |
| Manufacturer Colour | Black |
| Temperature (max) | 230.0 °C |
| Cord Length | 180.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .