Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Remington PROluxe You S9880 is £89.04. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Style your hair easily with PROluxe You S9880 from Remington. It is very easy to use and you get quick results. Straighteners are easy to bring in the bag because they require hardly any storage space.
It has ceramic tiles, a material that is known for maintaining temperature. This makes the straightener glide through the hair in a gentle way. The straightener has a built-in, digital display in the handle that shows you the current settings.
This straightener is available in grey.
As you can tell, there are many great things to be said about PROluxe You S9880. If you compare the price of this straightener on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £89. It has a high average rating of 4.7 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Remington PROluxe You S9880 |
| Brand | Remington |
| Type | Hair Straighteners |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-10-29 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Digital Display, Ceramic, Plate Lock, Automatic Shut-Off, Swivel Cord |
| Automatic Shut-Off | 60 min |
| Temperature (min) | 150.0 °C |
| Heating Time | 15 sec |
| Colour | Grey |
| Temperature (max) | 230.0 °C |
| Cord Length | 300.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .