Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Dyson Dyson Corrale Special Edition has three temperature settings, so you can adapt it after your own hair. A flexible tool to easily get beautiful hair!


You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Dyson Corrale Special Edition Blue Blush is £399.99. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
This straightener from Dyson is a great tool to get styled hair quickly and easily. You will get stylish and fresh hair in just a couple of minutes with a straightener. The straightener's ceramic plates have properties that make them, in addition to flattening the hair, also extra gentle on the hair.
If you want to bring the styler on your trip, you could use the sleeve that's included with the product. Did you remember to turn it off? No problem, it does it automatically. No need to double check if you unplugged the cord.
Three different temperature settings make this a flexible product, as different hair types require different temperatures. It's best to use a lower temperature if you have thin hair to avoid damaging it.
As you can see, Dyson Corrale Special Edition is a model with many useful features. In the category of straighteners, this is currently one of the most popular models on PriceRunner and right now the lowest price is £400. It has a high average rating of 4.3 out of 5.
Product | |
|---|---|
| Product name | Dyson Corrale Special Edition Blue Blush |
| Brand | Dyson |
| Type | Hair Straighteners |
Power Source | |
| Power Source | Battery |
Measures | |
| Length | 29.2 cm |
| Weight | 560.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-24 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Digital Display, Cordless, Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord, Heat Resistant Glove Included, Sleeve Included |
| Automatic Shut-Off | 10 min |
| Temperature (min) | 165.0 °C |
| No. of Heat Settings | 3 |
| Colour | Blue |
| Manufacturer Colour | Blue Blush |
| Temperature (max) | 210.0 °C |
| Cord Length | 420.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .