Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model has three adjustable temperatures, so it is suitable for every hair type. A maximum temperature of 210°C is great for those who have thicker hair.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for L'Oréal Professionnel Paris SteamPod 4.0 is £300.99. This is currently the cheapest offer among 16 stores.
This straightener from L'Oréal Paris is a great tool to get styled hair quickly and easily. It is very easy to use and you get quick results. The straightener's ceramic plates have properties that make them, in addition to flattening the hair, also extra gentle on the hair.
It has a swivel cord, so you can turn and move the straightener anyway you like. It has ceramic tiles, a material that is known for maintaining temperature. This makes the straightener glide through the hair in a gentle way.
This straightener is available in white.
Above mentioned features are just some of the advantages with L'Oréal Paris SteamPod 4.0. If you price compare this product on PriceRunner, you will see that it currently has a lowest price of £301. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this straightener a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | L'Oréal Professionnel Paris SteamPod 4.0 |
| Brand | L'Oréal Professionnel Paris |
| Type | Hair Straighteners |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Weight | 1400.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-12-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Ceramic, Automatic Shut-Off, Swivel Cord |
| Automatic Shut-Off | 30 min |
| Temperature (min) | 177.0 °C |
| No. of Heat Settings | 3 |
| Heating Time | 30 sec |
| Colour | White |
| Temperature (max) | 210.0 °C |
| Cord Length | 250.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .