Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Hot Tools Hot Tools Evolve Black Gold 32mm might be just the hair styler your need It warms up quickly, perfect for stressful mornings. This is a smart and easy to use tool for nic
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hot Tools Evolve Black Gold 32mm is £106.99. This is currently the cheapest offer among 4 stores.
Style your hair easily with Hot Tools Hot Tools Evolve Black Gold 32mm. It is very easy to use and you get quick results. Straighteners are easy to bring in the bag because they require hardly any storage space.
27 different temperature settings make this a flexible product, as different hair types require different temperatures. If you have very thin hair, for example, it's best to use a lower temperature. This straightener is available in black.
With a cord length of 300 centimetres, you don't have to think too much about where the nearest electrical outlet is. The cord has a swivel cord, so you can turn and move the straightener as you like. With a maximum temperature of 230°C, it can be used even if you have thicker hair.
Above mentioned features are just some of the advantages with Hot Tools Evolve Black Gold 32mm. This is one of the most popular models on PriceRunner and currently it has a lowest price of £107. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this straightener a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Hot Tools Evolve Black Gold 32mm |
| Brand | Hot Tools |
| Type | Hair Straighteners |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Diameter | 32.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-01-27 |
Product Properties | |
|---|---|
| Properties | Ionic, Digital Display, Ceramic, Hanging Loop, Automatic Shut-Off, Swivel Cord, Ergonomic Shape, Sleeve Included, Fast Heating |
| Automatic Shut-Off | 120 min |
| Temperature (min) | 100.0 °C |
| No. of Heat Settings | 27 |
| Colour | Black |
| Temperature (max) | 230.0 °C |
| Cord Length | 300.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .