Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A media player is perfect for sharing photos or video. This model streams material in full HD resolution. It does lack an internal hard drive, however.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Amazon Fire TV Stick Lite with Alexa Voice Remote is £35.47. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
Amazon Fire TV Stick Lite with Alexa Voice Remote is a media player made for those who want to stream movies, music or photos to their TV. If you want to access online services, you should look into if it supports your favoured streaming services. The days of scheduled TV are long gone, even though your favourite show most likely continues to lead its life on one stream service or the other.
If you are only using the media player to stream music or movies, and thus don't need an internal hard drive, this might be a perfect model for you. This media player supports the video resolution full HD, which gives you a nice image, but maybe without that "wow" factor you get from 4K.
There are many great things to be said about this product. The current lowest price is £35, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Amazon Fire TV Stick Lite with Alexa Voice Remote |
| Brand | Amazon |
Type | |
| Area of Use | TV |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Operating System | FireOS |
Picture | |
| Supported Video Feature | HDR |
| Video Resolution | 1920x1080 (Full HD) |
| HDR | HDR10, HDR 10+, HLG |
Features | |
| Hard Drive Built-In | No |
| Features | Remote Control |
| Internal Storage Space | 8 GB |
| Built-in SSD | No |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital Plus, Dolby Atmos |
| Audio File Formats | MP3 |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-17 |
Connections | |
|---|---|
| USB In | 1 |
| HDMI Version | 2.0 |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
| HDMI | Yes |
| USB Recording Feature | No |
| Connections Inputs | USB |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 3 (802.11g), Wi-Fi 1 (802.11b), Wi-Fi 2 (802.11a) |
| Bluetooth Codec | aptX |
| Streaming Standard | Spotify Connect |
Measures | |
| Height | 14.8 cm |
| Depth | 8.59 cm |
| Width | 3.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .