Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This media player from Airtame plays both music and video. It has an HDMI port. It does lack an internal hard drive, however.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Airtame AT-DG2 is £517.43. This is currently the cheapest offer among 7 stores.
This media player from Airtame streams your vacation photos to your TV with ease. Media players are a popular choice to stream media such as music or TV shows. It has VGA output and there is support for AirPlay.
This model plays back video in 720p. This might not be as widely used anymore, but it is fully supported by this player and it gives a good enough image. An HDMI cable provides an easy solution for transferring both audio and video.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction. The current lowest price is £517, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Airtame AT-DG2 |
| Brand | Airtame |
Type | |
| Area of Use | TV |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Operating System | Windows, Chrome OS, Android, Linux, Android TV |
Picture | |
| Video Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD), 1920x1080 (Full HD), 1280x720 (HD) |
Features | |
| Hard Drive Built-In | No |
| Features | Remote Control |
| Built-in SSD | No |
Audio | |
| Audio File Formats | MP3 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wireless Communication | Miracast |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 3 (802.11g), Wi-Fi 1 (802.11b), Wi-Fi 2 (802.11a) |
| Wi-Fi Dual Band | 2.4 GHz |
| Streaming Standard | AirPlay |
Connections | |
|---|---|
| Ethernet In | 1 |
| USB In | 1 |
| HDMI Version | 1.4b |
| Connections Outputs | VGA |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
| HDMI | Yes |
| USB Recording Feature | No |
| USB Type | USB-A |
| Connections Inputs | Ethernet, USB |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 1.35 cm |
| Depth | 7.79 cm |
| Width | 7.79 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-12-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .