Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A media player is perfect for listening to music. There is an RCA stereo port. There is, however, no built-in storage.
Try flexible payments with
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Naim ND 555 is £18,500.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Naim ND 555 is a media player made for those who want to stream movies, music or photos to their TV. Make sure to check what connections the player has to be sure that you can connect it. It has RCA stereo output and the optical input provides great sound.
The compability with coaxial cables makes it very easy for you to get good audio. With Bluetooth, you can easily sync another device with the media player and transfer media without hassle.
In short, this product has a lot of things going for it. The current lowest price is £18500, but make sure to compare a few merchants to get the best deal for you.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Naim ND 555 |
| Brand | Naim |
Type | |
| Area of Use | Music |
Product Properties | |
| Colour | Black |
| Operating System | Android |
Features | |
| Hard Drive Built-In | No |
| Features | Remote Control, Support for Multiroom, Display |
| Built-in SSD | No |
| Subtitles | SUB |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Standard | Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 3 (802.11g), Wi-Fi 1 (802.11b) |
| Bluetooth Codec | aptX |
| Streaming Standard | AirPlay, Chromecast, Spotify Connect |
Audio | |
| Audio File Formats | WAV (PCM), AIFF, WMA, MP3, Apple Lossless, FLAC, AAC, DSD, Ogg Vorbis |
| Supported Radio Stations | Internet Radio |
| Bitrate | 24 bit/192 Khz, 24 bit/96 Khz |
Connections | |
|---|---|
| Ethernet In | 1 |
| No. of Coaxial S/PDIF | 2 pcs |
| USB In | 2 |
| Connections Outputs | RCA Stereo Out |
| HDMI | No |
| USB Recording Feature | No |
| No. of Optical S/PDIF | 2 pcs |
| USB Type | USB-A |
| Connections Inputs | Coaxial, Ethernet, Optical, RCA Stereo, USB |
Power Source | |
| Power Source | Battery, AC Mains |
Measures | |
| Height | 8.7 cm |
| Depth | 31.4 cm |
| Width | 43.2 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2018-08-07 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .