Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model from Remington is both a trimmer and shaver in one. When the device is fully charged, the battery lasts for 40 minutes.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Remington G3 Graphite Series PG3000 is £33.44. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
The argument can be made that you get a closer and gentler shave with other tools besides an electric shaver. However, there's no denying that it is a very quick and easy way to deal with your two-day stubble. It is probably the best option if you want it to be as fast and convenient as possible. This one has a built-in trimmer as well, so that's extra convenient.
If you are very particular about the colour of the products you buy, this might not be the right fit for you. since it only comes in black. This model comes with a rechargeable battery, which gives you flexible usage where you avoid tangled cords.
This is one of the most popular trimmers on PriceRunner and currently it has a lowest price of £33. The price is below average for the category, which makes this trimmer an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Remington G3 Graphite Series PG3000 |
| Brand | Remington |
| Type | Combined Shavers & Trimmers |
Type | |
| Shavers | Foil |
| Trimmer | Nose Trimmer, Body Groomer, Hair Trimmer, Beard Trimmer, Ear Trimmer |
Power Source | |
| Battery Life | 40 min |
| Charging Time | 16.0 h |
| Rechargeable Battery | Yes |
| Power Source | Battery |
Product Properties | |
|---|---|
| Colour | Black |
| Cutting Width | 30.0 mm |
| Cutting Length (min) | 1.5 mm |
| Cutting Length (max) | 20.0 mm |
| Properties | Universal Voltage, Cordless Use, Storage Bag/Case Included |
Measures | |
| Weight | 190.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-02-11 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .