Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

With this blender you can mix your smoothie in the jug, ready to serve in just a few minutes. With a jug of 1,500 ml you can make smoothies that lasts for several days.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Wahl WL0122 is £26.49. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
You might think that a blender has very few uses, but you'd be mistaken. Upgrading to a newer and more powerful blender gives you all kinds of new options when making your smoothies. If you get one that's powerful enough, it'll make quick work of ice cubes and frozen ice alike. Don't let kitchen work feel like a chore anymore.
The pitcher you get with this blender is made from glass. One clear advantage of a glass pitcher is that very little sticks to it and it's very easy to keep clean.
Washing the parts for this blender is a no-brainer (well, not literally, but close enough), since you can just toss the parts in the dishwasher. Need for elbow grease = 0.
Currently, the lowest price on this product is £26, but feel free to compare the price between different retailers to find the best deal for you The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Wahl WL0122 |
| Brand | Wahl |
| Type | Blenders with Jug |
Power Source | |
| Power | 500 W |
Measures | |
| Height | 38.0 cm |
| Width | 17.0 cm |
| Depth | 20.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-20 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 1500.0 ml |
| Colour | White |
| Features | Measurement Indicator on the Pitcher, Detachable Blades, Pulse Function |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Speeds | 2 |
| No. of Programs | 3 |
| Program | Dry Goods |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Pitcher Material | Plastic |
| Base Material | Plastic |
| Cord Length | 70.0 cm |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .