Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This smoothie mixer from Ninja is able to give you fresh smoothies in just a couple of minutes. With the ice crusher function, you can quickly get crushed ice for juices or cocktai
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Ninja BN500UK is £79.99. This is currently the cheapest offer among 15 stores.
You'd be surprised how many tasks in your kitchen that are made easier with a blender. Upgrading to a newer and more powerful blender gives you all kinds of new options when making your smoothies. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. For the large and smaller things, a blender comes well in hand.
The pitcher that comes with this blender has a capacity of 700 ml. Given the size of the picture, you won't be able to make smoothies for the whole family in one go, but a couple of servings shouldn't be a problem.
The base has a built-in digital display which gives you an instant overview of settings and other things.
The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase. This is one of the most popular blenders on PriceRunner and currently it has a lowest price of £80.
Product | |
|---|---|
| Product name | Ninja BN500UK |
| Brand | Ninja |
| Type | Smoothie Blenders |
Power Source | |
| Power | 1000 W |
Measures | |
| Weight | 2.51 kg |
| Height | 38.5 cm |
| Width | 16.5 cm |
| Depth | 17.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-17 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 700.0 ml |
| Colour | Silver |
| Features | Pulse Function, Dishwashable Parts, Display, Ice Crusher |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 1 pcs |
| No. of Programs | 3 |
| Program | Smoothie, Dry Goods, Green Smoothies |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Revolutions Per Minute | 21000 rpm |
| Pitcher Material | Tritan Plastic |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .