Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This blender from Nutribullet is able to give you fresh smoothies in just a couple of minutes. This blender has a motor with a power of 1,200 watts.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Nutribullet 01410 1200 Series is £139.65. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
A blender can be an amazingly useful tool for any kitchen. Is your old smoothie struggling a bit with certain fruits and veggies? Perhaps you should invest in a more powerful one. Tired of mixing the pancake batter by hand? Just toss all the ingredients into the blender and sit back while it works its magic. Ask not what it can do, ask what it CAN'T do.
Instead of a heavy and cumbersome pitcher in glass or metal, this one is made from plastic, which is lighter, while also being sturdy and durable.
Depending on what you are blending, it could work better with a pulse action rather than a single, continuous speed. This blender has a built-in pulse function.
If you compare the price of this blenders on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £140, and it's one of the most popular models. The price is below average for the category, which makes this blender an affordable purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Nutribullet 01410 1200 Series |
| Brand | Nutribullet |
| Type | Smoothie Blenders |
Power Source | |
| Power | 1200 W |
Measures | |
| Weight | 4.73 kg |
| Height | 42.9 cm |
| Width | 17.0 cm |
| Depth | 38.0 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-06-28 |
Product Properties | |
|---|---|
| Capacity (Pitcher) | 930.0 ml |
| Colour | Silver |
| Manufacturer Colour | Silver |
| Features | Detachable Blades, Dishwashable Parts, Variable Speed Control |
| No. of Included Pitchers / Mugs | 2 pcs |
| No. of Programs | 1 |
| Program | Smoothie |
| No. of Blades on Knife | 4 pcs |
| Revolutions Per Minute | 25000 rpm |
| Pitcher Material | Plastic |
| Base Material | Stainless Steel |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .