Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Polk Audio Signa S3 is £375.84. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Here you get a nice and living room-friendly soundbar that improves the TV sound. Signa S3 places you in front of an enjoyable movie experience with a great sound image. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. A great choice for those who don't want to compromise with good sound quality.
Soundbars have become more common to enhance the movie experience and are found in very many homes. Signa S3 lets you step into the world of movies with its two channels. A flexible way to give the films more life and feeling. The wireless subwoofer gives a rumbling feeling when the bombs explode. Lie down on the couch and let this system enhance the sound of your movie or video game.
All-in-all is Signa S3 from PolkAudio a really nice product with great features. In the category home cinema systems this is at the moment one of the most popular and sought-after models on PriceRunner and today Signa S3 costs £376. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Polk Audio Signa S3 |
| Brand | Polk Audio |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Video Resolution | 2160p (4K Ultra HD) |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Frequency Response | |
| Frequency Range (max) | 20000.0 Hz |
| Frequency Range (min) | 45.0 Hz |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital 5.1, Dolby Digital |
Connections | |
|---|---|
| HDMI Pass-Through | Yes |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | 3.5 mm Jack, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDCP Version | 2.2 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| App Compatibility | Tidal, Pandora, Amazon App, Chromecast for audio, Deezer, Youtube, Spotify Connect |
Measures | |
| Width (Soundbar) | 89.99 cm |
| Height (Soundbar) | 5.46 cm |
| Depth (Subwoofer) | 30.99 cm |
| Height (Subwoofer) | 34.04 cm |
| Width (Subwoofer) | 17.07 cm |
| Depth (Soundbar) | 8.18 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-24 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .