Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Devialet Dione Matte Black is £1,500.00. This is currently the cheapest offer among 3 stores.
This is a classic home cinema system with speakers that are placed on the floor. Devialet Dione is a home cinema system with surround sound, for a great sound experience. Devialet Dione is a system that provides a greater movie experience thanks to great sound quality.
This is a home cinema system with speakers on all channels. Something for the film enthusiast who really wants to be involved in the film. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling Thanks to the Dolby Digital audio format, you can get surround sound in streaming services such as Netflix and HBO.
Above mentioned features are just some of the advantages with Devialet Devialet Dione. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £1500. The price is above average for the category, which along with its features makes this model a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Devialet Dione Matte Black |
| Brand | Devialet |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Features | |
| Voice Control | No |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC, eARC |
| Simulated Surround Sound | No |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Connections | |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, HDMI |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of RJ45 (LAN) | 1 pcs |
Watt | |
| Soundbar Output Power Total | 950.0 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Frequency Response | |
|---|---|
| Frequency Range (max) | 21000.0 Hz |
| Frequency Range (min) | 24.0 Hz |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Channel Separation | 5.1.2 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Type | Airplay, AirPlay 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| App Compatibility | AirPlay 2, AirPlay, Spotify Connect |
Measures | |
| Width (Soundbar) | 120.0 cm |
| Height (Soundbar) | 8.8 cm |
| Weight (Soundbar) | 12.0 kg |
| Depth (Soundbar) | 16.5 cm |
Related | |
| Certification | CEC Compatible |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-06-01 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .