Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a sound system from JBL which is easily connected wirelessly. The model can be connected with an aux cable.
Peter Tyson
JBL BAR 2.1 Deep Bass (MK2) 2.1-channel Wireless Soundbar with Subwoofer
Or 3 interest-free payments of £56.33/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for JBL MK2 is £169.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Watch your favourite movie and have a great sound experience with this home cinema system. JBL BAR 2.1 MK2 places you in front of an enjoyable movie experience with a great sound image. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. JBL BAR 2.1 MK2 is a system that provides a greater movie experience thanks to great sound quality.
This is a home cinema system with speakers on all channels. Something for the film enthusiast who really wants to be involved in the film. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling This system is designed to give a greater feeling when it comes to movies and video games.
In summary there are many great things about JBL JBL BAR 2.1 MK2. In the category home cinema systems this is currently one of the most popular and sought-after models on PriceRunner and today the lowest price is £169. If we compare prices on this model with the rest of the category, this is below average, which makes JBL BAR 2.1 MK2 a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | JBL MK2 |
| Brand | JBL |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | No |
Connections | |
| HDMI Pass-Through | No |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | USB-A, Optical S/PDIF, HDMI |
| Outputs | HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
| HDMI Version | 1.4 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Frequency Response | |
|---|---|
| Frequency Range (max) | 20000.0 Hz |
| Frequency Range (min) | 40.0 Hz |
Watt | |
| Soundbar Output Power Total | 100.0 W |
| External Subwoofer Output Power | 200 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital |
| Channel Separation | 2.1 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 5.61 kg |
| Width (Soundbar) | 96.5 cm |
| Height (Soundbar) | 5.6 cm |
| Depth (Subwoofer) | 37.1 cm |
| Weight (Soundbar) | 2.14 kg |
| Height (Subwoofer) | 22.6 cm |
| Width (Subwoofer) | 22.6 cm |
| Depth (Soundbar) | 8.6 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-11-12 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .