Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a soundbar from PolkAudio which is wirelessly connected to the subwoofer. The soundbar is connected with an HDMI cable. It supports the audio format Dolby Digital 5.1.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Polk Audio Signa S2 is £179.00. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
With this soundbar from PolkAudio, your TV sound gets an extra boost and power. Signa S2 from PolkAudio enhances the experience when it comes to both games and movies. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. Signa S2 is a system that provides a greater movie experience thanks to great sound quality.
This is a soundbar that you easily connect to the TV, that significantly enhances its sound. This soundbar spreads the sound from two channels, a common type of channel separation. The wireless subwoofer gives a rumbling feeling when the bombs explode. Signa S2 handles Dolby Digital, which is the audio format that both Viaplay and HBO are using.
In summary there are many great things about PolkAudio Signa S2. This is one of the most popular and sought-after models on PriceRunner right now och and has a current lowest price of £179. It has a high average rating of 4.4 out of 5 and all its handy features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Polk Audio Signa S2 |
| Brand | Polk Audio |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Video Resolution | 2160p (4K Ultra HD) |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| Multiroom | No |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Connections | |
| HDMI Pass-Through | No |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | 3.5 mm Jack, Optical S/PDIF, HDMI |
| HDCP Version | 2.2 |
Related | |
| Certification | CEC Compatible |
Frequency Response | |
|---|---|
| Frequency Range (max) | 20000.0 Hz |
| Frequency Range (min) | 45.0 Hz |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Digital 5.1, Dolby Digital |
| Channel Separation | 2.1 |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 5.2 kg |
| Width (Soundbar) | 89.99 cm |
| Height (Soundbar) | 5.46 cm |
| Depth (Subwoofer) | 30.99 cm |
| Weight (Soundbar) | 1.8 kg |
| Height (Subwoofer) | 34.04 cm |
| Width (Subwoofer) | 17.07 cm |
| Depth (Soundbar) | 8.18 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-07-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .