Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Samsung HW-S61D is £238.98. This is currently the cheapest offer among 16 stores.
Watch your favourite movie and have a great sound experience with this home cinema system. This TV speaker works to simulate a really cool feeling of surround sound.
This is a home cinema system with speakers on all channels. Something for the film enthusiast who really wants to be involved in the film. Maximize the movie experience and enhance the cinema feeling This system is designed to give a greater feeling when it comes to movies and video games.
As you can see, Samsung HW-S61D S-Series 5.0ch is an excellent home cinema system with many great features. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £239. The price is below average for the category, which makes this model a good purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Samsung HW-S61D |
| Brand | Samsung |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | No |
Product Properties | |
| Colour | White |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| Automatic Calibration | Yes |
| Multiroom | No |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Samsung Bixby |
| (ARC) Audio Return Channel | eARC |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| DSP | No |
| Remote Control | Yes |
| App Control | Yes |
Element: Amount & Sizes | |
| Elements on Soundbar | 7 |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS 5.1, Dolby Atmos, LPCM, DTS Virtual:X, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus |
| Channel Separation | 5.0 |
Connections | |
|---|---|
| HDMI Pass-Through | No |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | USB-C, Optical S/PDIF, HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
Wireless | |
| NFC | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless Type | Airplay, AirPlay 2 |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| App Compatibility | Tidal, Chromecast for audio, AirPlay 2, AirPlay, Spotify Connect |
Measures | |
| Width (Soundbar) | 66.8 cm |
| Height (Soundbar) | 6.1 cm |
| Weight (Soundbar) | 2.7 kg |
| Depth (Soundbar) | 10.4 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-05-21 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .