Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a soundbar from Panasonic with wireless connection to the subwoofer. It can be connected with an optical cable. Among other things, it supports the audio format DTS 5.1.
TPS
Panasonic SC-HTB900EBK Dolby Atmos Soundbar
Or 3 interest-free payments of £158.33/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Panasonic SC-HTB900 is £475.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
Here you get a nice and living room-friendly soundbar that takes the movies to a new level. SC-HTB900 from Panasonic provides an enhanced experience both when it comes to film and games. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. SC-HTB900 is a system that provides a greater movie experience thanks to great sound quality.
This is a soundbar that you easily connect to the TV, that significantly enhances its sound. The soundbar divides surround sound into several different channels, so when the hero draws swords and ducks for arrows, you get a realistic feeling of being close to where it happens. The wireless subwoofer gives a rumbling feeling when the bombs explode. This home cinema system supports the Dolby Digital audio format, which is a format used by both Netflix and HBO.
As you can see, there are many great things to say about Panasonic SC-HTB900. You can compare prices on this model here on PriceRunner and right now the lowest price is £475. It has a high average rating of 5.0 out of 5 and all its useful features make it a premium product.
Product | |
|---|---|
| Product name | Panasonic SC-HTB900 |
| Brand | Panasonic |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
| Subwoofer Construction | Bass Reflex |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| 3D Pictures | No |
Features | |
| Voice Control | No |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | Yes |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| DSP | No |
| Remote Control | No |
| App Control | Yes |
Connections | |
| HDMI Pass-Through | Yes |
| No. of HDMI | 2 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | Optical S/PDIF, HDMI |
| Outputs | HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
Related | |
| Certification | CEC Compatible |
Watt | |
|---|---|
| Soundbar Output Power Total | 255.0 W |
| External Subwoofer Output Power | 250 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS, DTS ES, Dolby Atmos, DTS Virtual:X, DTS-HD High Resolution, Dolby TrueHD, DTS Digital Surround, Dolby Digital Plus, DTS:X, DTS-HD Master Audio, DTS 96/24, Dolby Digital |
| Channel Separation | 3.1 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 40.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.3 W |
Wireless | |
| Bluetooth Codec | SBC, AAC |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| App Compatibility | Chromecast for audio |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 5.4 kg |
| Width (Soundbar) | 105.0 cm |
| Height (Soundbar) | 7.8 cm |
| Depth (Subwoofer) | 30.6 cm |
| Weight (Soundbar) | 6.0 kg |
| Height (Subwoofer) | 40.8 cm |
| Width (Subwoofer) | 18.0 cm |
| Depth (Soundbar) | 12.9 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-07-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .