Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is a soundbar which is wirelessly connected to the subwoofer. The soundbar can be connected with an HDMI cable. Supported audio formats include Dolby Digital 5.1.
Lowest price for Yamaha YAS-209 is £186.01. This is currently the cheapest offer among 2 stores.
Yamaha offers you a soundbar that improves the sound quality of the movie, something that should not be compromised. YAS-209 from Yamaha provides an enhanced experience both when it comes to film and games. The subwoofer provides a powerful bass sound and the extra push that may be needed for a wonderful experience. YAS-209 is a system that provides a greater movie experience thanks to great sound quality.
This is a soundbar that you easily connect to the TV, that significantly enhances its sound. This soundbar spreads the sound from two channels, a common type of channel separation. The wireless subwoofer gives a rumbling feeling when the bombs explode. This home cinema system supports the Dolby Digital audio format, which is a format used by both Netflix and HBO.
To summarize there are many great things about Yamaha YAS-209. If you compare prices on this model on PriceRunner, you will see that its current lowest price is £186. It has a high average rating of 4.3 out of 5 and all its handy features make it a great purchase.
Product | |
|---|---|
| Product name | Yamaha YAS-209 |
| Brand | Yamaha |
| Type | Soundbars |
Type | |
| Subwoofer | Yes |
| Connection on Subwoofer | Wireless |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| Automatic Calibration | No |
| Multiroom | No |
| Voice Assistant | Amazon Alexa |
| (ARC) Audio Return Channel | ARC |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| DSP | No |
| App Control | Yes |
Connections | |
| HDMI Pass-Through | Yes |
| No. of HDMI | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| Connections | Optical S/PDIF, HDMI |
| Outputs | HDMI |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
Element: Amount & Sizes | |
| Elements on Soundbar | 6 |
Watt | |
| Soundbar Output Power Total | 100.0 W |
| External Subwoofer Output Power | 100 W |
Audio | |
|---|---|
| Surround Sound Formats | Dolby Pro Logic II, DTS Virtual:X, DTS Digital Surround, Dolby Digital |
| Channel Separation | 2.1 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 45.0 W |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth Codec | SBC, AAC |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Bluetooth Version | 4.2 |
| App Compatibility | Tidal, Spotify Connect |
Measures | |
| Weight (Subwoofer) | 7.9 kg |
| Width (Soundbar) | 93.0 cm |
| Height (Soundbar) | 6.2 cm |
| Depth (Subwoofer) | 40.6 cm |
| Weight (Soundbar) | 2.7 kg |
| Height (Subwoofer) | 42.0 cm |
| Width (Subwoofer) | 19.1 cm |
| Depth (Soundbar) | 10.9 cm |
Related | |
| Certification | CEC Compatible |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2019-10-10 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .