Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

These over-ear headphones form Sennheiser will give you a good sound experience. They are equipped with noise-cancelling technology that shuts out all the noise.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sennheiser RS 175 Black is £189.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
RS 175 are a perfect choice if you love to listen to music. They connect cord-free via Bluetooth and have a battery life of 18 hours.
The wireless range is 100 metres, so there's no problem if you're not right next to your phone or computer. With some really good headphones, workouts becomes a lot more fun.
To connect with a 3.5 mm connector doesn't get much easier, you just plug them into your device. The wired connection also gives you high sound quality. You get up to 18 hours of battery life per charge, which means you probably won't have to charge it every day.
This is a popular product with a current lowest price of £189. It has a high average grade of 4.4 out of 5, which combined with its features makes it a good purchase. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Sennheiser RS 175 Black |
| Brand | Sennheiser |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Over-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 17.0 Hz |
| Sensitivity | 114.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 22000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 18.0 h |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | No |
| Simulated Surround Sound | Yes |
| Microphone | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Wireless | Yes |
Wireless | |
| Wireless Technology | Radio Frequenzy (RF) |
| NFC | No |
| Wireless Range | 100.0 m |
Measures | |
| Weight | 310.0 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2015-01-23 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .