Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Headphones from Hama with an on-ear design that makes them rest nicely on your ears. They are easily connected with a cord.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Hama HS-USB250 is £21.97. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Hama HS-USB250 is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They have a 2.0-metre cord and a built-in microphone lets you make phone calls as well.
These headphones have an on-ear-design, which makes them lighter and more compact than most over-ear models. A built-in microphone makes this model very practical, since it can be used for phone calls, for example.
The lower impedance (resistance) means that these headphones can be connected to your phone or other portable devices without the use of an amplifier. The headphones weigh just 145 grams, so they're very nimble. No problem carrying this around!
This is a product with a current lowest price of £22. It has several built-in features, which makes it a very useful model. These headphones from Hama can bring you a whole new sound experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Hama HS-USB250 |
| Brand | Hama |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | On-Ear |
Product Properties | |
| Colour | Silver, Black |
Audio Features | |
| Impedance | 32.0 ohm |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Size of the Drivers | 40.0 mm |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 115.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Connections | |
| Connector on Cable | 3.5mm, USB |
Design | |
| Suitable for | Office |
Measures | |
| Weight | 145.0 g |
| Cable Length | 2.0 m |
Features | |
|---|---|
| Suitable for Training | No |
| Water Resistant | No |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Volume |
| Wireless | No |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | No |
| NFC | No |
| Multipoint | No |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-19 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .