Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

. With a wireless range of 29.87 metres, you can move about freely without losing the connection.
Robert Dyas
Shokz Opencomm2 Bone Conduction Headset, Black
Or 3 interest-free payments of £52.66/mo.*
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Shokz OpenComm2 UC USB-C is £157.99. This is currently the cheapest offer among 11 stores.
OpenComm2 UC USB-C is just the thing you need to listen to your favorite podcast. They connect cord-free via Bluetooth and the battery lasts for eight hours.
With the built-in microphone you can also use these headphones for phone calls. These headphones have a classic design and are comfortable to wear for longer periods of time.
These headphones are water resistant and can handle the occasional splash of water. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out. Integrated controls for the volume lets you lower or raise the volume with the push of a button, instead of having to take out your phone.
This is a product with a current lowest price of £158. It has a range of built-in features, which makes it a very useful model. These headphones can bring you a whole new sound experience.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Shokz OpenComm2 UC USB-C |
| Brand | Shokz |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Open-Ear (Bone Conduction) |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| IP-Class | IP55 |
| Colour | Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 96.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Configuration | Clip On/Ear Loop |
| Acoustic Seal | Open |
Power Supply | |
| Battery Time (standby) | 336.0 h |
| Battery Time (in use) | 8.0 h |
Measures | |
| Weight | 37.1 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2024-10-03 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | SBC |
| NFC | No |
| Wireless Range | 29.87 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | Yes |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .