Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Wireless, Open-Ear (Bone Conduction), Microphone, Bluetooth
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Prices do not include shipping costs. Right now, there are no retailers selling Shokz OpenRun Pro 2 Steel Blue, so the data shown are historical prices.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Shokz OpenRun Pro 2 Steel Blue |
| Brand | Shokz |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | Open-Ear (Bone Conduction) |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| IP-Class | IP55 |
| Colour | Blue |
| Manufacturer Colour | Steel Blue |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 101.3 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Configuration | Clip On/Ear Loop, Neckband |
| Acoustic Seal | Open |
| Construction & Elements | Dynamic |
Power Supply | |
| Battery Time (standby) | 240.0 h |
| Battery Time (in use) | 12.0 h |
Measures | |
| Weight | 30.3 g |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2025-06-24 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Suitable for Training | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Volume |
| Voice Control | No |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Bluetooth Codec | SBC |
| NFC | No |
| Wireless Range | 10.0 m |
| Wi-Fi | No |
| Multipoint | Yes |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .