Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Urbanears Alby has a classic in-ear design. They come with active noise cancelling that blocks all unwanted noise around you.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Urbanears Alby is £59.45. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Alby from Urbanears lets you consume both podcasts and music for hours on end. They connect cord-free via Bluetooth and the battery lasts for 15 hours.
These headphones have a closed acoustic seal, which isolates you from your surroundings and produces no sound leakage. Perfect if you want to enjoy your music in peace. These headphones are waterproof and can handle the occasional splash of water. And there's no worry if you get a bit sweaty when you're working out.
To connect with a 3.5 mm connector doesn't get much easier, you just connect them to your device. The wired connection also gives you great sound quality. The in-ear design means that the buds fit very well in your ear and the compact size makes them easy to carry with you.
This is a product with a current lowest price of £59. It has multiple built-in features, which makes it a very useful model. Life is too short to experience music through bad headphones.
Product | |
|---|---|
| Product name | Urbanears Alby |
| Brand | Urbanears |
| Type | Headphones |
Type | |
| Type of Headphone | In-Ear |
| Gaming Headset | No |
Product Properties | |
| Colour | Brown, White, Green, Purple, Black |
Audio Features | |
| Speaker Configuration | 2.0 (stereo) |
| Frequency Response (min) | 20.0 Hz |
| Sensitivity | 98.0 dB/mW |
| Frequency Response (max) | 20000.0 Hz |
Design | |
| Acoustic Seal | Closed |
Power Supply | |
| Battery Time (in use) | 15.0 h |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-07-01 |
Features | |
|---|---|
| Foldable | No |
| Noise Cancelling | Passive Noise Cancelling |
| Water Resistant | Yes |
| Simulated Surround Sound | No |
| Microphone | Yes |
| Background Noise Activation | No |
| Buttons & Controls | Answer/Hang Up, Play/Pause, Volume |
| Voice Control | Yes |
| Wireless | Yes |
| Detachable Cable | No |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Version | 5.0 |
| Multipoint | No |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .