Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This stereo amplifier boosts your speakers so that they can provide more detailed audio and give you a more complete experience. You can easily stream music with the built-in Bluet
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Cambridge Audio AXR85 is £399.00. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
With this stereo amplifier from Cambridge Audio your speakers really will come to life. Make sure that the amplifier has the ports you need to connect your TV, speaker or other devices you have at home.
A sound system with a good stereo amplifier is not to be underestimated and affects the sound more than you would think. This stereo amplifier has an 85-watt output at 8 ohms. You can access a tremendous amount of music thanks to this stereo amplifier having Bluetooth connectivity. The front of the amplifier has a display that provides you with all the info you need.
If you compare prices on this model on PriceRunner you will see that the lowest price at the moment is £399. It is also a top-ranked model in terms of popularity. If we compare average prices for all products in this category, then this model has a price which is below average, which might suit those on a budget.
Product | |
|---|---|
| Product name | Cambridge Audio AXR85 |
| Brand | Cambridge Audio |
Type | |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Stereo Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Silver, Grey |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
Watt | |
| Output per Channel (8 ohm) | 85 W |
Connections | |
|---|---|
| Connections | RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, USB-A, 3.5 mm Jack, RCA (Line), RCA (Phono) |
| No. of RCA (Line) | 3 pcs |
| No. of Sub Out | 1 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 1 pcs |
| No. of 3.5 mm Jack | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
Display | |
| Display | Yes |
Audio | |
| Radio | RDS, AM, FM |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 500.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth Version | 5.0 |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Weight | 8.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-11-13 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .