Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Surround Amplifier, 5.2
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Denon AVR-S660H is £463.07. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Denon AVR-S660H |
| Brand | Denon |
Type | |
| Type of surround setup | 5.2 |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Surround Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Supported Video Formats | 2160p (4K), 4320p (8K) |
| HDR Type | HLG, HDR10+, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
Features | |
| DAC Resolution | 192kHz/24-bit |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | Yes |
| Built-in DAC | No |
| App Control | Yes |
| Certification | CEC (Consumer Electronics Control) |
| DSP | No |
| Type of Calibration | Audyssey MultEQ |
| Voice Control | Yes |
| Voice Assistant | Amazon Alexa, Google Assistant, Apple Siri |
| ARC | eARC |
Display | |
| Display | Yes |
Watt | |
| Output per Channel (6 ohm) | 135 W |
| Output per Channel (8 ohm) | 75 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | DTS-HD Master Audio, DTS Neo:6, Dolby Pro Logic II, Dolby TrueHD |
| Audio File Formats | WAV, MP3, FLAC, iOS, AAC, DSD, ALAC |
| Radio | RDS, Internet Radio, AM, FM |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Coaxial S/PDIF, Composite, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, USB-A, 3.5 mm Jack, RCA (Line), RCA (Phono), HDMI |
| No. of Coaxial S/PDIF | 1 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of RCA (Line) | 2 pcs |
| No. of HDMI Out | 1 pcs |
| No. of HDMI | 6 pcs |
| No. of Sub Out | 2 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 5 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 2 pcs |
| No. of 3.5 mm Jack | 2 pcs |
| No. of Composite | 2 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of 6.3 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | HDMI, Composite, 6.3 mm Jack, Speaker Terminals, Sub Out |
| HDCP Version | 2.3 |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | TuneIn, AirPlay 2, AirPlay, Napster, Tidal, Heos, Spotify Connect, Deezer |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 340.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.1 W |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 15.1 cm |
| Depth | 33.9 cm |
| Width | 43.4 cm |
| Weight | 7.8 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2021-11-16 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .