Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A surround amplifier could be just the place to start with your audio setup. Among the supported audio formats, you'll find Dolby Atmos and Dolby TrueHD.
Try flexible payments with
Spatial online
Marantz Cinema 40 AV Receiver - Silver
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Marantz Cinema 40 is £1,899.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
Marantz brings you this surround amplifier those tasks it is to power your speakers. It is easy to connect media players or Blu-ray players with and HDMI cable and you can easily stream music via Bluetooth.
If you greatly enjoy your music, then a surround amplifier and a par of good speakers can be a really good investment. Marantz Cinema 40 supports Dolby Atmos for separate speaker ports and object-based sound. Your music becomes even more accessible thanks to Bluetooth connectivity. It can play any music you have on your phone or tablet. With the accompanying app you can control this surround amplifier with your phone or tablet.
You can compare prices on this product here on PriceRunner and at the moment the lowest price is £1899. The price is above average for the category, which combined with all its features make this model a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Marantz Cinema 40 |
| Brand | Marantz |
Type | |
| Type of surround setup | 9.2 |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Surround Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black, Silver |
Picture | |
| HDR Type | HLG, HDR10+, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | No |
| QMS | No |
| VRR | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| ALLM | Yes |
Features | |
| Multi-Zone | Yes |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | Yes |
| Built-in DAC | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | Yes |
| Certification | CEC (Consumer Electronics Control) |
| DSP | No |
| Type of Calibration | Audyssey MultEQ XT32 |
| ARC | eARC |
Display | |
| Display | Yes |
Watt | |
| Output per Channel (6 ohm) | 165 W |
| Output per Channel (8 ohm) | 125 W |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 710.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Coaxial S/PDIF, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, USB-A, 3.5 mm Jack, RCA (Phono), HDMI |
| No. of Coaxial S/PDIF | 2 pcs |
| No. of HDMI Out | 3 pcs |
| No. of HDMI | 7 pcs |
| No. of Sub Out | 4 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 11 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 2 pcs |
| No. of 3.5 mm Jack | 1 pcs |
| No. of USB-A | 2 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | HDMI, Composite, Component |
| HDCP Version | 2.3 |
Audio | |
| Power Amplifer Class | AB |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos |
| Audio File Formats | WAV, WMA, MP3, FLAC, AAC, DSD, ALAC |
| Radio | Internet Radio |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | TuneIn, AirPlay 2, Napster, Tidal, Pandora, Heos, Spotify Connect, Deezer |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 18.5 cm |
| Depth | 41.1 cm |
| Width | 44.0 cm |
| Weight | 15.1 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-14 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .