Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

A surround amplifier could be just the place to start with your audio setup. This product supports several audio formats, including DTS HD Master Audio and DTS:X.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Denon AVR-S970H is £574.00. This is currently the cheapest offer among 5 stores.
This surround amplifier is the heart of your setup and gives power and life to your speakers. Thanks to the USB port you can easily connect an external hard drive.
A sound system with a good surround amplifier is not to be underestimated and affects the sound more than you would think. Denon AVR-S970H supports Dolby Atmos for separate speaker ports and object-based sound. You can access a tremendous amount of music thanks to this surround amplifier having Bluetooth connectivity. Thanks to the automatic speaker calibration it is much easier to get good sound in those more demanding spaces.
If you compare prices on Denon AVR-S970H on PriceRunner you will see that the lowest price right now is £574. It is also one of the very most popular models. If we compare average prices for all products in this category, then this model has a price which is below average, which might suit those on a budget.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Denon AVR-S970H |
| Brand | Denon |
Type | |
| Type of surround setup | 7.2 |
| RIAA (Phono) Amplifier Type | MM |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | Surround Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Supported Video Formats | 4320p (8K) |
| HDR Type | HLG, HDR10+, Dolby Vision |
| Upscaling of Image | Yes |
| QMS | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| ALLM | Yes |
Features | |
| Multi-Zone | Yes |
| DAC Resolution | 192kHz/24-bit |
| Remote Control | Yes |
| Automatic Speakers Calibration | Yes |
| Built-in DAC | Yes |
| Bridgeable | No |
| App Control | Yes |
| Certification | CEC (Consumer Electronics Control) |
| Type of Calibration | Audyssey MultEQ XT32 |
| ARC | ARC, eARC |
Watt | |
| Output per Channel (6 ohm) | 185 W |
Display | |
| Display | Yes |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Supported Apps | TuneIn, AirPlay 2, Pandora, Manufacturer's Own, Heos, SiriumXM, Spotify Connect |
Connections | |
|---|---|
| Connections | Coaxial S/PDIF, RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, USB-A, 3.5 mm Jack, RCA (Line), RCA (Phono), HDMI |
| No. of Coaxial S/PDIF | 1 pcs |
| HDMI Version | 2.1 |
| No. of RCA (Line) | 4 pcs |
| No. of HDMI Out | 2 pcs |
| No. of HDMI | 6 pcs |
| No. of Sub Out | 2 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 7 pcs |
| No. of Optical S/PDIF | 2 pcs |
| No. of 3.5 mm Jack | 1 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
| No. of 6.3 mm Jack Out | 1 pcs |
| No. of RCA (Phono) | 1 pcs |
| Outputs | HDMI, 6.3 mm Jack, Speaker Terminals, Sub Out |
| HDCP Version | 2.3 |
Energy Facts | |
| Power Consumption (in Use) | 500.0 W |
| Power Consumption (Standby) | 0.1 W |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Surround, DTS-HD Master Audio, DTS:X, DTS Virtual:X, Dolby TrueHD, Auro-3D, Dolby Atmos |
| Audio File Formats | WAV, WMA, MP3, FLAC, AAC, DSD, ALAC |
| Radio | AM, FM |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 23.6 cm |
| Depth | 34.1 cm |
| Width | 43.4 cm |
| Weight | 9.5 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2022-10-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .