Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This model of stereo amplifier has been developed to give you the best possible audio experience. With Bluetooth you have easy access to your music and podcasts.
You will get notified by e-mail when the product is back in stock at one of our listed retailers.
Lowest price for Monacor SA-130DMP is £259.87. This is currently the cheapest offer from 1 retailer.
With this stereo amplifier from Monacor your speakers really will come to life. You easily connect an audio source to the RCA port. This is the most common form of connection in stereo systems.
If you greatly enjoy your music, then a stereo amplifier and a par of good speakers can be a really good investment. Your music becomes even more accessible thanks to the Bluetooth connectivity. It can play any music you have on your phone or tablet. The front of the amplifier has a display that provides you with all the info you need.
You can compare prices on this product here on PriceRunner and at the moment the lowest price is £260. The price of this model is below average for the category, so if it has the features your'e looking for it could be a great purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Monacor SA-130DMP |
| Brand | Monacor |
Type | |
| Tube Amplifier | No |
| Portable | No |
| Type of Amplifier | PA Amplifier, Stereo Amplifier |
Product Properties | |
| Colour | Black |
Picture | |
| Upscaling of Image | No |
| HDR | No |
| 3D | No |
| ALLM | No |
Features | |
| Multi-Zone | No |
| Remote Control | No |
| Automatic Speakers Calibration | No |
| Built-in DAC | No |
| Bridgeable | No |
| App Control | No |
| DSP | No |
| Voice Control | No |
| ARC | No |
Display | |
| Display | No, Yes |
Connections | |
|---|---|
| Connections | USB-A, 3.5 mm Jack, RCA (Line) |
| No. of RCA (Line) | 4 pcs |
| No. of Speaker Terminals | 2 pcs |
| No. of 3.5 mm Jack | 1 pcs |
| No. of USB-A | 1 pcs |
Watt | |
| Output per Channel (4 ohm) | 70 W |
Wireless | |
| Bluetooth | Yes, No |
| Wi-Fi | No |
Audio | |
| Audio File Formats | MP3 |
| Radio | FM |
Power Source | |
| Power Source | AC Mains |
Measures | |
| Height | 4.4 cm |
| Depth | 24.5 cm |
| Width | 48.2 cm |
| Weight | 4.9 kg |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2017-10-05 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .