Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

Bosch WKD28352GB is a classic front-loaded washing machine from Bosch. This model has a width of 60 cm and it's a model that's should be built into the bathroom.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Advertisement
Lowest price for Bosch WKD28352GB is £749.00. This is currently the cheapest offer among 21 stores.
In a jungle of different models, it's not always easy to know which washing machine that best suits your needs. This model is front-loaded so you can, for example, use the top as a bench surface or storage.
This model has an energy class of E, so it's not the most energy-efficient model on the market. Bosch WKD28352GB can hold a lot of laundries thanks to its capacity of seven kg, a great choice for the larger household.
The washing machine is an integrated model that blends nicely into the rest of the interior in the bathroom or washroom. The machine has a normal noise level during spinning (74 dB).
If you compare the price of this washing machine on PriceRunner, you will see that the lowest price currently is £749, and it's one of the most popular models. The price is above average for the category, which in combination with its features makes this washing machine a premium product.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Bosch WKD28352GB |
| Brand | Bosch |
| Product Type | Washer Dryer |
Features | |
| Maximum Spin Speed | 1355 rpm |
Measures | |
| Width | 59.5 cm |
| Height | 82.0 cm |
| Depth | 58.4 cm |
| Standard Width | 60 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2020-12-03 |
Product Properties | |
|---|---|
| Energy Class | E |
| Noise Level (Spin) | 74 dB |
| Front or top loaded | Front Loaded |
| Spin Performance | B |
| Drying Capacity | 4.0 kg |
| Placement | Integrated, Freestanding |
| Colour | White |
| Noise Level (Wash) | 57.0 dB |
| Wash Capacity | 7.0 kg |
| Washing Performance Class | A |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .