Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This TV from Sony comes, among other things, with a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution. Built-in Chromecast makes streaming and sharing content from your phone super easy.
Try flexible payments with
TPS
Sony XR65X90LU Free 5 Year Warranty - Free Wall Bracket
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Sony XR65X90LU is £1,095.00. This is currently the cheapest offer among 8 stores.
With a razor-sharp 4K resolution, XR65X90LU from Sonyis a sight to behold. This is a great TV for a great variety of viewing needs, whether you're a sports fan or a movie buff. Even really old movies which are not in HD will look great thanks to the clever image enhancement technology.
XR65X90LU comes with pre-installed Android TV. This means that you get access to a variety of apps and features from the Google Play Store, such as VLC, Netflix, and Spotify, to name a few. The perhaps most handy feature of Android TV is that you can stream video or music from your phone without the use of external devices such as a Chromecast or Apple TV.
Even if the movie you're watching doesn't have a 3840x2160 (4K Ultra HD) resolution, it will still look great thanks to the clever image enhancement technology from Sony.
You won't get much closer to a cinema experience than this in your own home, thanks to the TV's support for Dolby sound and image technology. The idea of Dolby Vision is to present the image as the director intended, even in your living room. Dolby's image format makes you feel like the movie is taking place around you.
Aforementioned features are just some of the advantages to XR65X90LU. It is one of the highest ranked models in terms of popularity on PriceRunner at the moment and currently has a lowest price of £1095. The price for this model is below average for the category, which makes it a good purchase.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Sony XR65X90LU |
| Brand | Sony |
Product Properties | |
| Screen Size | 65.0 " |
| Release Year | 2023 |
| Operating System | Google TV |
| Energy efficiency class HDR | G |
| Colour | Silver |
| Energy Class | F |
Picture | |
| ALLM | Yes |
| Backlit LED | Yes |
| HFR | No |
| WCG | No |
| Image Enhancement | Yes |
| Local dimming | No |
| HDR | Yes |
| 3D | No |
| Display | LED |
| HDR Type | HLG, HDR10, Dolby Vision |
| Supported video files | HEVC/H.265, VP9 |
| VRR | Yes |
| Edgelit LED | No |
Features | |
| Voice Control | Yes |
| ARC | eARC |
| Features | USB-Recording (PVR) |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Smart TV | Yes |
| Ambilight | No |
Display | |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Screen Resolution | 3840x2160 (4K Ultra HD) |
Design | |
| Screen design | Flat |
Tuner | |
| Digital Tuner | DVB-T2, DVB-S2 |
Connections | |
|---|---|
| No. of Composite | 1 pcs |
| MHL | No |
| USB Version | USB 2.0 |
| Connections | RJ45 (LAN), Optical S/PDIF, HDMI, Composite |
| HDMI Version | 2.0b, 2.1 |
| CEC | No |
| No. of HDMI | 4 pcs |
Audio | |
| Surround Sound Formats | Dolby Atmos, DTS Digital Surround |
| Speaker output (total) | 30 W |
| Built-in speakers | Multi Channel |
Wireless | |
| NFC | No |
| Bluetooth | Yes |
| Wireless & Streaming | Chromecast, AirPlay |
| Smart Home System | Apple HomeKit, Amazon Alexa |
| Wi-Fi | Yes |
Energy Facts | |
| Power Consumption (Standby) | 0.5 W |
Compatibility | |
| VESA-Mount | Yes |
| VESA-Measurements | 300x300 mm |
Measures | |
| Height (including legs) | 90.1 cm |
| Weight (without legs) | 24.1 kg |
| Height (without legs) | 83.1 cm |
| Depth (including legs) | 34.5 cm |
| Width | 144.5 cm |
| Weight (including legs) | 25.0 kg |
| Depth (without legs) | 5.7 cm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-05-20 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .