Blenders
Blowtorches
Breadmakers
Coffee Grinders
Coffee Makers
Deep fryers & Airfryers
Food Cookers
Food Dehydrators
Food Mixers & Food Processors
Hand Blenders
Hand Mixers
Ice Cream Makers
Ice Makers
Juicers
Kettles
Kitchen Scales
Meat Slicers
Mincers
Mini Choppers & Spiralisers
Other Kitchen Appliances
Pasta Makers
Popcorn Makers
Sandwich Toasters
Soft Drink Makers
Toasters
Vacuum Sealers
Waffle Makers

This is an SSD drive with a 2,000 GB storage capacity. This model has an M.2 form factor.
*Pay in 24 installments with Klarna, APR 21.90%: Borrowing more than you can afford, or paying late, may make it harder to get credit in the future. Credit subject to status. 18+. UK residents only. A downpayment of 10% or higher may be required. Klarna Financing has a representative 21.9% APR (fixed). Representative example: 21.9% APR representative based on a loan amount of £1200 repayable over 24 months at an interest rate of 21.9% p.a. (Fixed). 23 monthly payments of £61.06 and last payment of £55.01. Total amount payable of £1,463.39. Total charge for credit £263.39. Minimum and maximum purchase amount £250 - £10,000. Lender: Klarna Financial Services UK Limited (nr 14290857). T&Cs apply. Pay in 3: Klarna’s Pay in 3 is an unregulated credit agreement. Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. 18+, UK residents only. Subject to status. T&Cs and late fees apply.
Advertisement
Lowest price for Western Digital Black SN850P NVMe SSD For PS5 Consoles 2TB is £193.99. This is currently the cheapest offer among 6 stores.
This internal SSD drive from Western Digital might be able to replace your old storage unit. This is an SSD unit, and it's therefore both faster and more energy-efficient than regular HDD drives. How fast the hard drive can read and write files is measured with read and write speed, which for this model is 7,300 MB and 6,600 MB, respectively.
SSD drives, short for solid-state drive, are built just like a flash drive with several memory modules. Swap out your old hard drive or increase your internal storage with this Western Digital SSD. The storage space of this hard drive is 2,000 GB and the read and write speed is 7,300 MB and 6,600 MB, respectively.
We're sure that you'll find this product to your satisfaction and if you compare prices here on our site you'll see that the current lowest price is £194.
Compare:
Product | |
|---|---|
| Product name | Western Digital Black SN850P NVMe SSD For PS5 Consoles 2TB |
| Brand | Western Digital |
Wireless | |
| Wi-Fi | No |
Internal Connections | |
| M.2 Form Factor | 2280 |
Measures | |
| Weight | 30.4 g |
| Width | 24.5 mm |
| Height | 9.9 mm |
| Depth | 80.0 mm |
Additional Info | |
| Created at PriceRunner | 2023-07-18 |
Product Properties | |
|---|---|
| Size | 2000 GB |
| Random Read 4KB (max) | 1200000 IOPS |
| Random Write 4KB (max) | 1100000 IOPS |
| Type | SSD |
| Sequential Read | 7300 MB/s |
| Interface | PCIe Gen4 x4 NVMe |
| Placement | Internal |
| Sequential Write | 6600 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 1200 TB |
| Form Factor | M.2 |
The information above is provided by various external sources and should be used as a guide only. Have you noticed anything amiss with this product? Or do you have suggestions for improvement? Send or .