• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Farnam Equestrian

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Equestrian
  • Horse Rugs
  • Grooming & Care
  • Riders Gear
  • Saddles & Accessories
  • Horse Boots
  • Bridles & Accessories
  • Halters & Lead Ropes

16 products

Show as table
Farnam Equestrian Farnam Slick N Easy Grooming Block
Farnam Slick N Easy Grooming Block
Grooming & Care, Other Care Products
£16.48
2 stores
Farnam Equestrian Farnam Anti-insect Spray For Horses
Farnam Anti-insect Spray For Horses
Grooming & Care
£19.14
1 store
Farnam Equestrian Farnam Horse Shampoo Conditioner Equifusion 1 L - Blanc
Farnam Horse Shampoo Conditioner Equifusion 1 L - Blanc
Grooming & Care
£20.27
£20.27/L
1 store
Farnam Equestrian Farnam Leather New Foam 207ml
Farnam Leather New Foam 207ml
Grooming & Care, Other Care Products
£22.67
£109.51/L
1 store
Farnam Equestrian Farnam Vetrolin Green Spot Out 473ml
Farnam Vetrolin Green Spot Out 473ml
Grooming & Care, Liniment
£28.03
£59.24/L
1 store
Farnam Equestrian Farnam Leather New Horse Polishing Soap
Farnam Leather New Horse Polishing Soap
Grooming & Care, Other Care Products
£30.28
£66.76/kg
1 store
Farnam Equestrian Farnam Horse Limb And Muscle Massage Gel Thermaflex - Blanc
Farnam Horse Limb And Muscle Massage Gel Thermaflex - Blanc
Grooming & Care, Liniment
£35.44
1 store
Farnam Equestrian Farnam Vetrolin Bath 946ml
Farnam Vetrolin Bath 946ml
Grooming & Care, Liniment
£35.44
£37.46/L
1 store
Farnam Nature's Defense Spray 946ml
Farnam Nature's Defense Spray 946ml
Grooming & Care, Fly Protection
£37.79
£39.93/L
1 store
Farnam Vetrolin 12oz
Farnam Vetrolin 12oz
Grooming & Care, Other Care Products, Coat Care
£38.22
£107.70/L
1 store
Farnam Vetrolin Shine 946ml
Farnam Vetrolin Shine 946ml
Grooming & Care, Liniment
£40.16
£42.45/L
1 store
Farnam Horse Insect Repellent Swat - Rouge
Farnam Horse Insect Repellent Swat - Rouge
Grooming & Care
£44.94
1 store
Farnam Anti-Fly Mask For Horses Without Ears Supermask II - Marron
Farnam Anti-Fly Mask For Horses Without Ears Supermask II - Marron
Horse Bonnet
£45.20
1 store
Farnam Wonder Other Care Products 946ml
Farnam Wonder Other Care Products 946ml
Grooming & Care, Other Care Products
£47.43
£50.14/L
1 store
Farnam Leather New Deep Conditioner & Restorer 946ml
Farnam Leather New Deep Conditioner & Restorer 946ml
Grooming & Care, Other Care Products
£50.02
£52.86/L
1 store
Farnam SuperMask II Classic without Ears
Farnam SuperMask II Classic without Ears
Grooming & Care, Fly Protection
£55.88
1 store

Equestrian: 3 things to consider before buying

Before diving into the world of equestrian products, it's crucial to identify your specific needs. Are you a beginner looking for basic gear, or are you an experienced rider seeking advanced equipment? Consider the type of riding you'll be doing—whether it's dressage, show jumping, or casual riding—as this will influence the kind of products you require. For example, a dressage rider might prioritize a saddle that offers optimal support and balance, while a show jumper may need one that allows for greater flexibility and movement. Understanding your needs ensures you make informed decisions tailored to your equestrian pursuits.

In equestrian activities, quality and safety should never be compromised. Look for products made from durable materials that offer longevity and protection. Helmets must meet safety standards to ensure adequate protection during falls. Similarly, when selecting riding boots or gloves, opt for those with good grip and comfort to enhance your riding experience. Investing in high-quality gear not only safeguards you but also improves your performance and enjoyment.

While it's tempting to go for the most expensive equestrian gear, it's important to balance quality with affordability. Set a realistic budget that allows you to purchase essential items without overspending. Compare prices across different brands and retailers on PriceRunner to find competitive deals that suit your budget. Remember, sometimes mid-range products offer excellent value without compromising on quality. By being mindful of your budget, you can enjoy equestrian activities without financial strain.

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.