• Black Friday
  • Sale
  • Blogs
  • About us
  • Sale
Home & Interior
Home Appliances

Protek Paint

Try flexible payments withKlarnaLearn how

Filter
  • Paint
Product Properties
Sustainability Information
Related

300+ products

Show as table
Protek Paint Protek Royal Exterior Wood Stain
Trending
Protek Royal Exterior Wood Stain
Wood
£75.99
3 stores
Protek Paint Protek Protek Royal Exterior Wood Stain
Trending
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain
£75.99
4 stores
Protek Paint Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Golden Oak
Trending
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Golden Oak
Wood
£75.99
3 stores
Protek Paint Protek Protek Royal Exterior Stain Drawing Room 2.5L
Protek Protek Royal Exterior Stain Drawing Room 2.5L
Wood
£49
£19.60/L
2 stores
Protek Paint Protek Royal Exterior Olive Green Wood Paint 2.5L
Protek Royal Exterior Olive Green Wood Paint 2.5L
Water-borne, Wood
£49
£19.60/L
2 stores
Protek Paint Protek Royal Exterior Stain Eggshell Blue 5 Litre Wood Paint 5L
Protek Royal Exterior Stain Eggshell Blue 5 Litre Wood Paint 5L
Water-borne, Wood
£79
£15.80/L
2 stores
Protek Paint Protek Protek Royal Exterior Wood Stain
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain
Wood
£24.40
3 stores
Protek Paint Protek Royal Exterior Wood Finish 5 Litre Grey 5L
Protek Royal Exterior Wood Finish 5 Litre Grey 5L
Water-borne, Wood
£75.99
£15.20/L
3 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Mist
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Mist
£75.99
3 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain
Wood
£75.99
3 stores
Protek Royal Exterior Wood Stain 5 Litre Sage Leaf 5L
Protek Royal Exterior Wood Stain 5 Litre Sage Leaf 5L
£75.99
£15.20/L
3 stores
Protek Royal Exterior Wood Stain Snow 5 Litre White Woodstain 5L
Protek Royal Exterior Wood Stain Snow 5 Litre White Woodstain 5L
Wood
£76.99
£15.40/L
3 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Stone Wood Paint 5L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Stone Wood Paint 5L
Water-borne, Wood, Matte
£76.99
£15.40/L
3 stores
Protek Royal Exterior Wood Finish 5 Litre Woodstain 5L
Protek Royal Exterior Wood Finish 5 Litre Woodstain 5L
£76.99
£15.40/L
3 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Midnight 5
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Midnight 5
£76.99
3 stores
Protek Royal Exterior Wood Finish 5 Litre Grey Woodstain 5L
Protek Royal Exterior Wood Finish 5 Litre Grey Woodstain 5L
Water-borne, Wood
£75.99
£15.20/L
3 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain 5
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain 5
£76.99
3 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Pillarbox Wood Paint 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Pillarbox Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Fuchsia 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Fuchsia 1L
Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Royal Exterior Paint Saffron 1L
Protek Royal Exterior Paint Saffron 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Royal Exterior Wood Stain - Anthracite Grey
Protek Royal Exterior Wood Stain - Anthracite Grey
Wood
£24.40
2 stores
Protek Royal Exterior Stain 1 Litre Wood Paint 1L
Protek Royal Exterior Stain 1 Litre Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Royal Exterior Wood Stain Lemon Yellow 1 Litre 1L
Protek Royal Exterior Wood Stain Lemon Yellow 1 Litre 1L
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Royal Exterior Wood Finish Mendip Mist 1L
Protek Royal Exterior Wood Finish Mendip Mist 1L
Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Jungle Wood Paint 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Jungle Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Stain Carmine Wood Paint 1L
Protek Protek Royal Exterior Stain Carmine Wood Paint 1L
Top Coating, Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Ivy 1
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Ivy 1
Wood
£24.40
2 stores
Protek Royal Exterior Paint Wood Stain Red 1L
Protek Royal Exterior Paint Wood Stain Red 1L
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Royal Exterior Paint Soft Mocha Wood Paint 1L
Protek Royal Exterior Paint Soft Mocha Wood Paint 1L
Water-borne
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Teal 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Teal 1L
Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Meadow Wood Paint 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Meadow Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Royal Exterior Wood Stain Sage Leaf 1 Litre Green Woodstain, Wood Paint 1L
Protek Royal Exterior Wood Stain Sage Leaf 1 Litre Green Woodstain, Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Cashmere Wood Paint 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Cashmere Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain French Lilac 1
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain French Lilac 1
£24.40
2 stores
Protek Royal Exterior Wood Stain 1 Litre 1L
Protek Royal Exterior Wood Stain 1 Litre 1L
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Royal Exterior Mushroom Wood Paint 1L
Protek Royal Exterior Mushroom Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain 1L
Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Ice 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Ice 1L
Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Eggshell
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Eggshell
Wood
£24.40
2 stores
Protek Royal Exterior Paint Lime White Woodstain 1L
Protek Royal Exterior Paint Lime White Woodstain 1L
Water-borne
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Royal Exterior Wood Stain Lavender 1 Litre Purple 1L
Protek Royal Exterior Wood Stain Lavender 1 Litre Purple 1L
Water-borne
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Mauveine Wood Paint 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Mauveine Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Royal Exterior Stain Warm Clay 1 Litre Wood Paint 1L
Protek Royal Exterior Stain Warm Clay 1 Litre Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Czar Plum 1
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Czar Plum 1
Wood
£24.40
2 stores
Protek Royal Exterior Wood Stain Lime Green 1 Litre 1L
Protek Royal Exterior Wood Stain Lime Green 1 Litre 1L
Water-borne
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Woodstain, Wood Paint 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Woodstain, Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Rose Wood Paint 1L
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Rose Wood Paint 1L
Water-borne, Wood
£24.40
£24.40/L
2 stores
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Pond
Protek Protek Royal Exterior Wood Stain Pond
Wood
£24.40
2 stores

Paint: 3 things to consider before buying

Choosing the right type of paint is crucial for achieving the desired finish and durability. Emulsion paints are ideal for interior walls and ceilings due to their quick drying time and easy application. For exterior surfaces, opt for masonry paint, which withstands weather conditions. If you're painting wood or metal, use gloss or satinwood paint for a durable finish. Always check the label for specific suitability to ensure the paint meets your project needs.

The finish of the paint affects both appearance and functionality. Matt finishes offer a smooth, non-reflective look, perfect for hiding imperfections on walls. Satin finishes provide a subtle sheen, making them suitable for high-traffic areas like hallways or kitchens where you might need to wipe surfaces clean. For a more reflective surface, choose gloss finishes, which are durable and great for woodwork like skirting boards and doors. Consider where you'll be applying the paint to select the most appropriate finish.

To avoid unnecessary trips to the store or leftover paint, calculate how much you'll need before purchasing. Measure the height and width of each wall to determine square footage. Most paint cans indicate coverage per litre; typically, one litre covers about 10 square metres with one coat. Factor in whether you'll need multiple coats or if you're using a primer, as this will affect the total amount required. Buying just enough ensures cost-effectiveness and reduces waste.

PAINT

FAQ

Paint is available in various types suitable for walls, such as emulsion and satin. Emulsion paint is water-based, easy to clean, and dries quickly, making it ideal for most interior walls. Satin paint offers a slight sheen and is more durable, perfect for high-traffic areas.

Paint colours can greatly affect the mood of a room. Consider the room's purpose and lighting. Lighter shades can make a space feel larger and brighter, while darker hues add warmth and intimacy. Test samples on your wall to see how they look at different times of day.

Paint finishes determine the sheen level. Gloss paint has a shiny finish that reflects light and is highly durable, making it suitable for doors and trim. Matte paint has no shine, offering a smooth finish that hides imperfections well, ideal for ceilings and low-traffic areas.

You’ve viewed 48 out of 343 products

1

3

...

6

...

8
¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

Advertisement

¹

Borrowing more than you can afford or paying late may negatively impact your financial status and ability to obtain credit. Credit subject to status. Ts&Cs and late fees apply.

PriceRunner
  • Black Friday 2026
  • About us
  • Contact us
  • Newsroom
  • Job openings

Since 1999, PriceRunner has helped millions of visitors find the best products at the best prices.

PriceRunner is entirely independent and free to use. Our vision is to be your go-to site that you can always count on when comparing products and prices. PriceRunner became a part of Klarna 2022.

You can compare prices and products with us in:

Sweden, Denmark, The UK, Norway, USA, Germany, Austria, Finland, France, Ireland, Italy, Netherlands, Spain
Copyright 1999-2026 Klarna Technologies AB
Images on this website may be AI-generated.